Proszowice: rada powiatu odrzuciła program naprawczy szpitala

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 11:30

Przygotowany przez dyrektora Łukasza Szafrańskiego program naprawczy SP ZOZ w Proszowicach na lata 2019-21 nie został zaakceptowany przez radę powiatu proszowickiego. Dokument poparło 8 radnych, 8 było przeciw.

Proszowice: rada powiatu odrzuciła program naprawczy szpitala
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Taki wynik głosowanie oznacza, że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta i uchwała ponownie zostanie skierowana do komisji.

Głosowanie zostało poprzedzone dyskusją, w czasie której dyrektor Szafrański odpowiadał na liczne pytania radnych. Najwięcej dotyczyło przyszłości Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, gdzie według założeń programu naprawczego miałoby nastąpić zmniejszenie liczby łóżek z 45 do 14, co wiązałoby się z redukcją personelu pielęgniarskiego i lekarskiego.

Dyrektor przyznał, że zakłada likwidację 10 etatów, z tym że w przypadku trzech doszłoby do przeniesienia pracowników na inne oddziały, a w przypadku siedmiu - zwolnienia. Zaznaczył przy tym jednak, że Oddział Pulmonologiczny zgłosił zapotrzebowanie na przyjęcie sześciu pielęgniarek. Plan naprawczy zakłada również zmniejszenie liczby łóżek na Oddziale Zakaźnym.

Kolejny poruszony problem to kwestia utrzymania porządku w szpitalu. Według programu naprawczego miałaby się tym zajmować firma zewnętrzna. Dyrektor placówki zamierza poszukać firmy, która przejęłaby pracowników (48 osób), zajmujących się dotąd sprzątaniem szpitala. Zwrócił uwagę, że w tym wypadku zwiększenie płacy minimalnej do kwoty 2,6 tys. przyniesie szpitalowi dodatkowe koszty w wysokości 250 tys. zł.

Swojego rozczarowania wynikiem głosowania nie krył starosta Grzegorz Pióro. Stwierdził, że taka decyzja spowoduje konieczność zwrócenia przyznanej dotacji na remont oddziałów, gdyż szpital nie otrzyma kredytu na wkład własny. Sprawa nowego programu naprawczego pozostała nierozstrzygnięta i uchwała ponownie trafi pod obrady komisji.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum