Prokuratura: nie było uchybień w przekształceniu olkuskiego szpitala

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2015 19:32

Krakowska prokuratura nie dopatrzyła się uchybień przy prywatyzacji szpitala w Olkuszu i umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Prokuratura: nie było uchybień w przekształceniu olkuskiego szpitala

Śledztwo dotyczące niedostatecznego zabezpieczenia interesów powiatu przy przekształceniu i prywatyzacji olkuskiego szpitala prowadzone było od marca 2012 r. Śledczy badali, czy samorządowcy nie ustalili na zbyt niskim poziomie stawek czynszu za nieruchomości wykorzystywane przez szpital i czy mieli dostateczny nadzór nad spółką Nowy Szpital w Olkuszu. To się nie potwierdziło.

O podjęcie działań kontrolnych intensywnie zabiegał Jan Orkisz, radny i związkowiec ze szpitala. We wniosku do Najwyższej Izby Kontroli wskazał w sumie na 33 nieprawidłowości.

Także NIK uznała, że zarząd powiatu olkuskiego bezkrytycznie przyjął warunki przekształcenia zaproponowane przez konsorcjum Nowy Szpital. W marcu 2012 r. NIK skierowała wniosek do olkuskiej prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji lecznicy.

W ubiegłym miesiącu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Prokuratury Okręgowej, która żądała stwierdzenia nieważności uchwały podjętej przez radę powiatu w Olkuszu w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego ZOZ w Olkuszu.

WSA uznał, że powiat podejmując uchwałę działał prawidłowo i legalnie.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum