×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Projekt rozporządzenia: wysokość wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów od 1 lipca wyniesie...

Autor: RCL, JW/Rynek Zdrowia01 czerwca 2020 16:35

W poniedziałek (1 czerwca) Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Projekt rozporządzenia: wysokość wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów od 1 lipca wyniesie...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na mocy rozporządzenia od dnia 1 lipca 2020 r. zmianie ulegnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów.

W przypadku lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w ramach rezydentury w dziedzinach: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna, stomatologia dziecięca - w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury wysokość wynagrodzenia zasadniczego wyniesie 4793 zł, a w przypadku zakwalifikowania do jej odbywania w drugim postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 r. oraz w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2018 r. - 4933 zł. Po dwóch latach zatrudnienia w tym trybie płaca ma wynieść 5300 zł.

Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w pozostałych dziedzinach medycyny w trybie rezydentury w pierwszych dwóch latach zatrudnienia wyniesie 4299 zł, a po dwóch latach - 4633 zł.

W związku z tym, że do grupy priorytetowych dziedzin medycyny zostały zaliczone: chirurgia dziecięca, choroby zakaźne oraz medycyna paliatywna, to około 150 rezydentów, którzy rozpoczęli już szkolenia w tych dziedzinach bez statusu priorytetowości, uzyska od dnia 1 lipca 2020 r. podwyżkę należną dla dziedzin priorytetowych. Szacowany roczny koszt tej zmiany kwalifikacji do podwyżki stanowi ekwiwalent uruchomienia ok 28 etatów w zwykłej dziedzinie medycyny i będzie sfinansowany w ramach zaplanowanych środków.

Do projektu rozporządzenia można zgłaszać uwagi nie później niż do 15 czerwca br.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikała z realizacji przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Pełna treść projektu - w załączniku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze