×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Projekt dotyczący planowania dyżurów będzie zmodyfikowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 stycznia 2018 21:11

Projekt rozporządzenia dot. planowania dyżurów medycznych będzie zmodyfikowany - zapowiedział w środę (24 stycznia) szef MZ Łukasz Szumowski, który na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiał informację o kierunkach i strategii planowanych działań resortu.

Projekt dotyczący planowania dyżurów będzie zmodyfikowany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Lekarz dyżurujący na wielu oddziałach - projekt wisi na RCL (Rządowe Centrum Legislacji) w konsultacjach; jest tam jeszcze, bo chciałbym poznać opinie, by móc zmodyfikować to rozporządzenie - powiedział szef MZ.

- Ono na pewno będzie zmodyfikowane. (…) Na pewno nie może być tak, by lekarz okulista dyżurował na chirurgii i odwrotnie - dodał.

W grudniu MZ przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które przewiduje, że w niektórych sytuacjach lekarz będzie mógł jednocześnie pełnić dyżur na różnych oddziałach szpitala. Projekt wprowadza możliwość "zaangażowania personelu medycznego, celem właściwego ich wykorzystania, w sytuacjach nierównego natężenia realizacji świadczeń w różnych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy".

W projekcie zaproponowano m.in., by w szpitalach w których działają przychodnie specjalistycznej realizacja świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie hospitalizacji mogła być łączona z realizacją świadczeń ambulatoryjnych "z uwzględnieniem intensywności pracy poszczególnych komórek organizacyjnych".

Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że obecne wymagania dotyczące organizacji pracy niekiedy są zbyt wygórowane. Z powodu niewystarczającej liczby lekarzy, dyrektorzy wielu szpitali mają problem z obsadą dyżurów lekarskich. W ostatnich tygodniach w niektórych placówkach problem ten wzmógł się także w efekcie protestu, w ramach którego lekarze wycofują swoją zgodę na pracę powyżej 48 godz. w tygodniu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze