Programy przesiewowe dla kobiet - zbyt mały odzew

Autor: Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia • • 16 października 2008 09:09

W ubiegłym roku zmarło na raka sutka i szyjki macicy ok. 5,5 tys. kobiet, natomiast w wypadkach zginęło 1823 - mówi Grzegorz Furgał z biura prasowego Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

- O wypadkach pisze się zawsze jak o wielkich tragediach, a nie zdajemy sobie sprawy, że o wiele więcej kobiet traci życie z powodu choroby nowotworowej, choć miały szansę na wcześniejsze wykrycie choroby. Wystarczy, że się zbadają i nie ma straty, i dla kobiety, i dla rodziny. Przekonanie pań do badań cytologicznych czy mammograficznych to także rola mężów. Niewielu mężczyzn zastanawia jak będzie wyglądało życie rodziny, jeśli u żony zostanie wykryty raka w stadium zaawansowanym. Będzie musiała poddać się operacji i długotrwałej chemioterapii - mówi Grzegorz Furgał.

Mimo, że NFZ finansuje programy profilaktyczne od kilku lat, nadal jest małe zainteresowanie darmowymi badaniami.

Cytologię za darmo i bez skierowania mogą wykonać kobiety w wieku 30-59 lat, mammografię 50-69-letnie, które nie robiły jej w ciągu ostatnich dwóch ostatnich lat. Program profilaktyki chorób układu krążenia skierowany jest do pacjentów w wieku 35-55 lat.

Z badań, które pozwalają wcześnie wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, mogą skorzystać osoby między 40. a 65. rokiem życia palące papierosy i byli palacze. Warunek - wcześniej nie wykryto u nich tej choroby.

Według danych centrali NFZ w kraju cytologię zrobiło w ostatnich trzech latach tylko 17,9 proc. kobiet, które mogłyby się zbadać.

Na Mazowszu wskaźnik jest jeszcze gorszy - 14 proc., w Radomiu - 15,6 proc. ale w powiecie - 18,2 proc. Trochę lepiej jest z mammografią. W ostatnich dwóch latach w kraju poszło na badania średnio 35,26 proc. kobiet uprawnionych, na Mazowszu 31,7 proc., w Radomiu 32,4 proc.

Są chlubne wyjątki. W najlepszym pod względem zgłaszalności w województwie mazowieckim powiecie łosickim na mammografię zgłosiła się prawie co druga kobieta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum