Programy naprawcze konieczne dla uzyskania kredytu na restrukturyzację zadłużenia szpitala

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 19:03

Przedstawianie programów naprawczych jest wymogiem prawnym, by szpital mógł uzyskać kredyt restrukturyzacyjny. Dlatego takie programy nadal powinny powstawać. Bez programu naprawczego szpital nie ma możliwości ubiegania się o finansowanie - mówi Marcin Michalski, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Programy naprawcze konieczne dla uzyskania kredytu na restrukturyzację zadłużenia szpitala
Marcin Michalski, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego: - Bez programu naprawczego szpital nie ma możliwości ubiegania się o finansowanie. Fot. PTWP

Jak przypomniał Marcin Michalski, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego, BGK specjalizuje się w finansowaniu restrukturyzacyjnym podmiotów leczniczych.

- Obserwujemy realizację programów naprawczych przyjętych w poprzednich latach. Monitorujemy je zgodnie z zapisami w umowach z podmiotami - mówił dyrektor.

Jak zaznaczył, może się okazać, że ze względu na uwarunkowania gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa, realizacja niektórych rozwiązań przyjętych w programach naprawczych szpitali zostanie przesunięta w czasie.

- Nie jesteśmy jeszcze w stanie dzisiaj wyciągnąć wniosków, jak obecny trudny czas wpłynie na dalszą sytuację jednostek. Można natomiast już teraz zaryzykować twierdzenie, że w pewnej części programy naprawcze nie zostaną zrealizowane. Dotyczy to zakładanych redukcji kosztów. 

Jak wyjaśniał dyr. Marcin Michalski, pomimo trudnej do przewidzenia sytuacji gospodarczej szpitale, które chcą przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia nadal są zobowiązane do tworzenia programów naprawczych.

- To wiąże się to z tym, że taki jest wymóg prawny. Zgodnie z prawem bankowym podmiot który nie ma zdolności kredytowej, aby mógł uzyskać finansowanie musi między innymi przedłożyć program naprawczy, restrukturyzacyjny - powiedział dyr. Michalski.

Jak dodał, warunkiem uzyskania kredytu restrukturyzacyjnego jest takie skonstruowanie programu naprawczego, by dawał on zapewnienie, że w pewnej perspektywie czasowej podmiot odzyska zdolność kredytową.

- Oczywiści bank też bierze pod uwagę obecne uwarunkowania i zakłada, że składane programy naprawcze mogą być obarczone większym błędem niż dotąd, ale jak najbardziej warto je pisać, a my nadal współpracujemy z podmiotami - przekazał dyr. Michalski.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia (19-20 października 2020 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum