Program "Leczenie przez żywienie". Szpitale mogą wysyłać zgłoszenia do 28 lutego

Autor: oprac. WOK • Źródło: POLSPEN, Rynek Zdrowia14 lutego 2022 16:29

Trwa rejestracja do programu "Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie". To już trzecia edycja programu certyfikacyjnego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu - POLSPEN.

Program "Leczenie przez żywienie". Szpitale mogą wysyłać zgłoszenia do 28 lutego
Żywienie kliniczne pacjentów w Polsce wymaga poprawy Fot. AdobeStock
  • Termin nadsyłania przez szpitale zgłoszeń do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie” przedłużono do 28 lutego
  • Celem programu jest podniesienie jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach, a co za tym idzie - poprawa komfortu pacjentów
  • Z roku na rok coraz więcej szpitali dostrzega zasadność wprowadzenia w swoich placówkach praktyk leczenia żywieniowego. Jednocześnie te, które poczyniły już wcześniej kroki do utworzenia zespołu żywieniowego, rozwijają go - mówi prof. Stanisław Kłęk

Żywienia kliniczne. Chodzi o coś znacznie więcej niż certyfikat

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu - POLSPEN przedłużyło termin wysyłania zgłoszeń do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie” do 28 lutego. Trwa rejestracja do udziału w tym przedsięwzięciu.

To już trzecia edycja programu certyfikacyjnego organizowanego przez POLSPEN. Jego celem jest przede wszystkim podwyższenie jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach, a co za tym idzie poprawa komfortu pacjentów.

Idea programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie” to nie tylko umożliwienie najlepszym zdobycia certyfikatu, ale, co ważniejsze, danie dostępu do wiedzy, która zaowocuje podniesieniem standardów leczenia żywieniowego w Polsce.

- Poprzednie certyfikacje pokazały z jednej strony postęp w jakości żywienia, ale z drugiej także braki i niedociągnięcia, przede wszystkim w kwestii niedoborów makro- i mikroelementów w dietach pacjentów, co znacząco przekłada się na tempo powrotu do zdrowia. Jest to konsekwencja braku specjalistów w tej dziedzinie - nie jest to oczywiście zarzut, a dodatkowa motywacja do udziału w programie - zaznacza POLSPEN.

Żywienie kliniczne. Nadal jest nad czym pracować

- Z roku na rok coraz więcej szpitali dostrzega zasadność wprowadzenia w swoich placówkach praktyk leczenia żywieniowego. Jednocześnie te, które poczyniły już wcześniej kroki do utworzenia zespołu żywieniowego, rozwijają go - mówi prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).

Dodaje: - Możemy przyjąć, że jest to między innymi zasługa dwóch poprzednich edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie”, w których udział wzięły 122 placówki. Jednak tylko 46 z uzyskało certyfikat prowadzenia dobrych praktyk żywienia klinicznego. To wskazuje na potrzebę dalszej pracy w tym zakresie i utwierdza nas w przekonaniu, że rozwijanie programu jest zasadne” - wyjaśnia prof. Kłęk.

Przebieg tegorocznej edycji programu certyfikacyjnego nie będzie różnił się od poprzednich. Po weryfikacji zgłoszenia, kolejnym etapem będzie wizytacja online, podczas której Rada Programowa dokona kontroli zgodności założeń regulaminu ze stanem faktycznym. Kontrola ta obejmie, między innymi: dostępność leczenia żywieniowego dla każdego pacjenta i dostosowania go do jego indywidualnych potrzeb, regularność oceny stanu odżywienia pacjentów czy kontrolę czasu na posiłki.

"Do udziału w programie zachęcamy wszystkie szpitale oferujące żywienie kliniczne"

Kluczowym czynnikiem będzie także istnienie w szpitalu dedykowanego zespołu żywieniowego, jego jakość oraz powszechność dostępu do żywienia dojelitowego i pozajelitowego. Aspektem branym pod uwagę podczas oceny będzie również proces edukacji pacjentów w zakresie żywienia.

Program poparły i objęły patronatem renomowane instytucje takie jak: Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Farmakoekonomika, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Naczelna Izba Aptekarska, Polska Federacja Szpitali, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie Apetyt Na Życie oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

- Do udziału w programie zachęcamy wszystkie szpitale w Polsce oferujące żywienie kliniczne, również te, które brały udział w poprzednich edycjach i nie otrzymały certyfikatu - zaprasza POLSPEN.

Aby zarejestrować się do trzeciej edycji programu, należy wypełnić formularz dostępny bezpośrednio na stronie: leczenieprzezzywienie.org.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze