Profilaktyka: zdrowie jest w Twoich rękach

Autor: Tekst zewnętrzny • Źródło: Artykuł promocyjny dostarczony przez PZU Zdrowie01 grudnia 2021 15:22

Czas pandemii pokazał i uświadomił Polakom, jak ważne jest zdrowie dla społeczeństwa, a także gospodarki, która przekłada się na poziom życia. Wyniki „Badania o życiu i zdrowiu Polaków”, przeprowadzonego na potrzeby kompendium „Masz wpływ na swoje życie” opracowanego przez PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie, pokazują, że aż 84 proc. Polaków jest przekonanych, że warto dbać o zdrowie. Jednak wielu nie robi w dalszym ciągu badań profilaktycznych.

Fot. Profilaktyka: zdrowie jest w Twoich rękach / PZU Zdrowie
  • Polacy wiedzą, co w życiu jest ważne ‒ aby być zdrowym. Kluczowe jest zdrowie psychiczne, dobry i zdrowy sen, aktywny tryb życia, równowaga między pracą a życiem osobistym, racjonalne żywienie, badania profilaktyczne oraz relacje międzyludzkie. Nie czują jednak, że mają wpływ na te obszary.

  • Nie wykonujemy badań profilaktycznych przede wszystkim dlatego, że uważamy, iż nie ma takiej potrzeby, ponieważ nic nam nie dolega ‒ niemal co piąty Polak praktycznie w ogóle nie robi badań profilaktycznych, a mniej niż 20 proc. robi to regularnie, głównie z braku czasu i braku potrzeby.

  • Bezpieczeństwo zdrowotne to przede wszystkim dostępność opieki medycznej i pewność uzyskania pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba. PZU Zdrowie w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, którzy nie mają dostępu do opieki medycznej zapewnianej przez pracodawcę, uruchomiło indywidualne pakiety medyczne.

Poczucie wpływu na zdrowie

Na nasze zdrowie ogromny wpływ mają nasz styl życia oraz odpowiednia profilaktyka. Jednak ciągle zbyt wielu z nas zapomina o tym, aby wprowadzić rutynowo do swojego planu dnia spacery, wysiłek fizyczny, wysypianie się, zdrową dietę. Wielu też woli się leczyć, a nie zapobiegać chorobom.

Nie wykonujemy badań profilaktycznych przede wszystkim dlatego, że uważamy, iż nie ma takiej potrzeby, ponieważ nic nam nie dolega. Większość osób, które deklarują, że wykonują badania profilaktyczne, przeważnie robi to nieregularnie, a głównymi barierami są trudności z dostaniem się do lekarza i ze zdobyciem skierowania. Wiele młodych osób nie wie także, jakie badania powinni wykonać, a najczęściej w ramach profilaktyki wykonywane są jedynie badania laboratoryjne.

W tym kontekście złowrogo brzmią dane świadczące o tym, że aż trzy czwarte wszystkich przedwczesnych zgonów to konsekwencja zaledwie dziewięciu schorzeń, które są związane ze stylem życia. To przede wszystkim cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurodegeneracyjne i nowotwory. Czynniki, na które mamy wpływ, odpowiadają za 43,5 procent zgonów, a także utratę 35,8 proc. lat życia w zdrowiu. Niestety aż co piąta osoba wierzy (choć nie ma to podstaw naukowych), że choroby są konsekwencją nieuchronnego wpływu genów.

Bezpieczeństwo zdrowotne to dostępność opieki

Bezpieczeństwo zdrowotne to przede wszystkim dostępność opieki medycznej i pewność uzyskania pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Szybki proces diagnostyki i leczenia zapewnia wielospecjalistyczna sieć placówek medycznych, w których w krótkim czasie można wykonać wszystkie potrzebne badania i konsultacje, kiedy pojawia się problem zdrowotny.

Do oferty PZU Zdrowie weszły właśnie pakiety medyczne i profilaktyczne dla klientów indywidualnych. Dotychczas operator medyczny oferował wyłącznie pakiety dla firm i pojedyncze konsultacje oraz badania w swoich placówkach. Pakiety profilaktyczne umożliwiają przegląd zdrowia pod kątem określonego obszaru zdrowotnego. Są wśród nich m.in.: Zdrowa kobieta, Zdrowy mężczyzna, Zdrowy senior, Pakiet onkologiczny, Cukrzyca pod kontrolą, Zdrowe serce, Tarczyca pod kontrolą, Zdrowy uśmiech, Zdrowa dieta.

PZU Zdrowie oferuje także pakiety medyczne, czyli abonamenty zapewniające stały dostęp do opieki medycznej, dzięki którym regularne dbanie o zdrowie staje się prostsze. Każdy pakiet to oferta opieki medycznej, która obejmuje konsultacje lekarzy oraz badania diagnostyczne, w tym wizyty stacjonarne w placówkach PZU Zdrowie oraz porady telemedyczne.

W wybranych pakietach możliwe jest rozszerzenie oferty o usługi stomatologiczne i rehabilitację. Dostępne są ich 4 warianty – Mini, Podstawowy, Rozszerzony i Kompleksowy. W ich ramach oferowane są wizyty u lekarzy z zakresu nawet 30 specjalizacji, bez limitów i skierowań w ponad 2200 placówkach medycznych, w 600 miastach w Polsce, 7 dni w tygodniu bez wychodzenia z domu w formie telekonsultacji, a także bezpłatne zabiegi ambulatoryjne, nawet 360 rodzajów badań diagnostycznych ‒ bezpłatnie lub ze zniżką, do 40 proc. zniżki na opiekę stomatologiczną, szczepienie przeciwko grypie w wybranych zakresach oraz nawet 30 bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Pakiety medyczne i profilaktyczne można nabyć dla siebie lub bliskich w portalu mojePZU. Tam również pacjenci mogą umawiać wizyty i badania, sprawdzić dokumentację medyczną lub znaleźć najbliższą placówkę PZU Zdrowie.

Pandemia sprawiła, że Polacy coraz częściej myślą perspektywicznie o zdrowiu i interesują się nim nie tylko wtedy, gdy pojawi się już choroba lub inny problem medyczny. Teraz ważne jest, by poszły za tym konkretne działania. 8 na 10 Polaków jest przekonanych, że warto dbać o zdrowie, ale 1 na 5 nie robi badań profilaktycznych, a wielu innych wykonuje je zbyt rzadko. Jestem przekonana, że nasza nowa oferta zmotywuje Polaków do pozytywnego działania i pomoże im lepiej zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne własne i bliskich – mówi prezes zarządu PZU Zdrowie Anna Janiczek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum