Prof. Wojciech Rowiński: zmiana płatnika przeszczepów bez znaczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2009 17:15

- Nie ma znaczenia, kto będzie finansować przeszczepy; robi się niepotrzebnie larum z tego powodu. Ważne jest, żeby pieniądze były. Kontakty środowiska transplantologów z NFZ i resortem zdrowia pozwalają sądzić, że środki będą - powiedział PAP w środę w Kielcach prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Przeszczepy nerek, trzustki i szpiku kostnego nie będą - jak do tej pory - finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia, ale ze środków NFZ - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie, który przekazano już do konsultacji społecznych.

Zdaniem konsultanta krajowego dla rozwoju transplantologii jako metody leczenia nie mniej ważna od finansowania jest społeczna akceptacja pobrań narządów i tkanek do przeszczepów oraz akceptacja środowiskowa lekarskiego dla transplantacji i systematyczne szkolenie lekarzy - koordynatorów pobrań narządów w szpitalach.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że postęp w nauce i technologiach medycznych stwarza nowe możliwości w leczeniu chorób i dlatego resort musi być przygotowany do rozpoczęcia finansowania tych metod w kolejnych latach, co ze względów budżetowych nie byłoby możliwe bez przejmowania upowszechniających się wysoko zaawansowanych metod leczenia przez NFZ.

Prof. Wojciech Rowiński spotkał się w środę (4 marca) w Kielcach ze studentami wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego, by w ramach prowadzonej przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę-Korubę kampanii "Przeszczep to drugie życie" przybliżyć problemy transplantologii i promować ideę donacji narządów.

Wojewoda świętokrzyska ogłosiła podczas spotkania konkurs z nagrodami na pracę magisterską, dotyczącą szeroko rozumianych aspektów prawnych, społecznych i medycznych transplantologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum