Prof. Matyja: reformowanie bez pieniędzy nie powstrzyma zadłużenia szpitali

Autor: oprac. WOK • Źródło: tokfm.pl, Rynek Zdrowia04 czerwca 2021 12:16

Bez zwiększenia wycen procedur medycznych szpitale nadal będą się zadłużały - tak planowaną przez resort zdrowa reformę szpitalnictwa komentuje prof. Andrzej Matyja.

Prof. Matyja: reformowanie bez pieniędzy nie powstrzyma zadłużenia szpitali
Czy Agencja Rozwoju Szpitali przyczyni się do popawt sytuacji finansowej szpitali? FOT. PTWP
  • Resort zdrowia planuje powołanie Agencja Rozwoju Szpitali, która będzie dokonywała oceny szpital wg ich sytuację ekonomiczno-finansową
  • Prof. Andrzej Matyja uważa, że powołanie agencji o tak szerokich kompetencjach, nic nie da pacjentom
  • W jego opinii w Polsce nie dba się o jakość świadczeń i o to, żeby miał je kto wykonywać. - Dbamy o system, a pomijamy kadry - mówi prof. Matyja

Przypomnijmy, że w poniedziałek (31 maja) Ministerstwo Zdrowia opublikowało 60-stronicowy raport zawierający główne założenia reformy polskiego szpitalnictwa.

Działający od 23 grudnia 2020 r. zespół resortowych ekspertów wypracował trzy warianty zmian: ograniczenia liczby podmiotów nadzorujących szpitale (I); wariant wzmocnienia nadzoru nad szpitalami przez administrację rządową (II) i wariant związany z utworzeniem Agencji Rozwoju Szpitali (III).

Będą cztery kategorie szpitali

Po przeanalizowaniu szans i wyzwań związanych z każdym z nich, jak również po zapoznaniu się z argumentacją przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, zespół zarekomendował wariant III, który przewiduje wprowadzenie kategoryzacji szpitali. Będzie ją przeprowadzać Agencja Rozwoju Szpitali (ARS).

ARS będzie dokonywała oceny szpitali, biorąc pod uwagę ich sytuację ekonomiczno-finansową, ale również strukturę i zgodność realizowanych świadczeń z mapami potrzeb zdrowotnych i jakość udzielanych świadczeń.

Projekt zakłada podział szpitali na 4 kategorie:

  • A - szpital w dobrej sytuacji finansowej dopasowany profilem do potrzeb regionalnych; szpital nie kwalifikuje się do restrukturyzacji.
  • B - szpital wymagający wdrożenia działań naprawczych i optymalizacyjnych; - szpital przygotowuje program optymalizacyjny podlegający zatwierdzeniu przez ARS
  • C - szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego
  • D - szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego i przejęcia zarządzania przez ARS

Papier zniesie wszystko

Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że zmiany, choć oczywiście potrzebne, nie powinny do końca iść w kierunku obranym przez resort zdrowia.

- Zawsze powtarzałem, że papier zniesie wszystko, a dopiero życie podda to weryfikacji. Sama centralizacja systemu ochrony zdrowia do niczego nie prowadzi - stwierdził w TOK FM prof. Matyja.

Podkreślił, że podmioty zarządzające szpitalami w regionach - np. samorządy powiatowe czy wojewódzkie - mają zupełnie inną perspektywę widzenia wielu spraw, niż urzędnicy na szczeblu centralnym.

- Centralizacja na przykład w okresie pandemii w niektórych aspektach była koniecznością. Np. w kwestii lockdownów, restrykcji. Natomiast teraz, kiedy mam nadzieję, dajemy sobie radę, należałoby przejść do systemowej naprawy ochrony zdrowia - uważa prezes NRL.

Dbamy o system, a pomijamy kadry

Zauważa, że pandemia obnażyła wszystkie braki polskiej ochrony zdrowia. - A w tych dokumentach (dotyczących reformy szpitali - red.) nie widzę, żeby rządzący wyciągnęli właściwe wnioski. Powtarzając stare błędy, nie da się osiągnąć nowych efektów - zaznaczył.

Prof. Matyja zauważył, że powołanie Agencji Rozwoju Szpitali o tak szerokich kompetencjach, nic nie da pacjentom. - Bo nie dbamy o jakość świadczeń i o to, żeby miał je kto wykonywać. Dbamy o system, a pomijamy kadry - podkreślił.

Prof. Matyja wskazał, że zmiany proponowane w dokumencie nie przyczynią się do poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia. - Dopóki będzie taka, a nie inna, wycena procedur medycznych, to żaden zarządzający szpitalem nie jest w stanie tak pokierować swoją jednostką, żeby ta się nie zadłużała - powiedział szef samorządu lekarskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum