Prof. Mastalerz-Migas: wprowadzanie opieki koordynowanej w POZ to proces rozłożony na lata

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia03 listopada 2022 17:00

Jak podkreśla prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, wprowadzanie opieki koordynowanej do POZ będzie procesem, który zostanie rozłożony nie na miesiące, a na lata. Jak przyznaje, dzisiaj nie wszystkie placówki POZ są do tego przygotowane.

Prof. Mastalerz-Migas: wprowadzanie opieki koordynowanej w POZ to proces rozłożony na lata
Opieka koordynowana i wdrażanie jej w POZ - to gorący temat wśród lekarzy rodzinnych. Fot. PTWP
  • Proces wdrażania opieki koordynowanej do POZ wzbudza wiele kontrowersji wśród lekarzy rodzinnych. Wątpliwości budzi nie tyle sama idea, co do której wszyscy są zgodni, że jest korzystna dla pacjenta, ale rozwiązania związane z finansowaniem świadczeń w jej ramach i współpraca lekarzy rodzinnych ze specjalistami
  • W rozmowie z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej pytamy, jak długo będzie trwał proces wdrażania opieki koordynowanej do POZ
  • Według lekarzy rodzinnych warunkiem rzeczywistych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i lepszej opieki nad pacjentem będą konieczne zmiany w opiece specjalistycznej

Wdrażanie opieki koordynowanej do POZ powinno mieć odpowiednie wsparcie

Proces wdrażania opieki koordynowanej do podstawowej opieki zdrowotnej wzbudza wiele kontrowersji wśród lekarzy rodzinnych. Co do idei, jaka przyświeca opiece koordynowanej, wszyscy są zgodni – to dobre rozwiązanie dla pacjentów. Wątpliwości budzą współpraca POZ z specjalistami oraz kwestie wysokości wycen poszczególnych świadczeń w ramach budżetu powierzonego, w tym wynagrodzeń dla koordynatora, zaproponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Nie wszystkie placówki POZ  są dzisiaj przygotowane do wprowadzenia opieki koordynowanej, jednak w moim odczuciu zainteresowanie nią jest bardzo duże. Jesteśmy właśnie po Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, w trakcie którego dużo uwagi poświęcono opiece koordynowanej. Zainteresowanie opieką koordynowaną przerosło moje oczekiwania – mówi prof. Mastalerz-Migas.

Zdaniem konsultant krajowej medycyny rodzinnej powinniśmy dać sobie trochę czasu na to, aby opieka koordynowana trafiła do większej ilości POZ-etów.

- Patrząc na modele wdrażania zmian, zawsze na początku wprowadza je kilka czy kilkanaście procent zainteresowanych. Nie nastawiamy się na o, że za miesiąc czy dwa 50 czy 80 procent placówek POZ będzie miało koordynację. Tak nie będzie. Na początek będzie to kilka, kilkanaście procent, ale kolejne placówki będą się do tego procesu włączać. Co jest niezwykle ważne: żeby ten proces wdrażania był obudowany odpowiednim wsparciem i na tym powinniśmy się dziś skupić – podkreśla prof. Mastalerz-Migas.

Jak przekonuje ekspertka, dzisiaj jesteśmy na etapie, kiedy weszły w życie zmiany formalno-prawne i dopiero teraz rozpoczyna się ciężka praca nad zarządzaniem zmianami i wdrożeniem koordynacji – co jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla lekarzy rodzinnych jak i systemu ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum