Prof. Grzegorz Gielerak: wojskowa służba zdrowia wymaga gruntownej przebudowy

Autor: Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak/WIM • • 19 stycznia 2020 12:25

- Nowa perspektywa rozwoju wojskowej służby zdrowia odpowiadająca bieżącym potrzebom sił zbrojnych oraz zmianom zachodzącym na krajowym rynku ochrony zdrowia wymaga dziś gruntownej przebudowy - mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM; FOT. PTWP

Przebudowa wojskowej służby zdrowia powinna poprawić m.in. racjonalność wydatkowania przeznaczonych na zakupy i inwestycje środków finansowych, jak również usprawnić stosowane w codziennej praktyce metody organizacji i zarządzania. Jej pierwszoplanowym, mierzalnym, mającym praktyczny wymiar celem powinno być osadzenie jak największej liczby wojskowych placówek medycznych w gronie jednostek mających status krajowego centrum doskonałości i kompetencji, tj. liderów skutecznej implementacji i praktycznego wykorzystania unikalnych zasobów kadrowych, aparaturowych i materiałowo-technicznych.

Idąc tą drogą, mając głównie na uwadze potrzeby wojskowych podmiotów leczniczych celujące w poprawę ich konkurencyjności na rynku usług medycznych, Wojskowy Instytut Medyczny wyszedł z inicjatywą działań informacyjno-szkoleniowych usprawniających procesy w tym zakresie.

Z początkiem bieżącego roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów i absolwentów prowadzonych w WIM studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie i kierowanie zakładem leczniczym resortu obrony narodowej”, rozpoczęliśmy cykl wizyt studyjnych kadry kierowniczej szpitali wojskowych poświęconych m.in. standaryzacji organizacji i wyposażenia placówek, efektywnemu wykorzystaniu systemów zarządzania przepływem informacji medycznej i zarządczej oraz propagowaniu sprawdzonych rozwiązań w zakresie funkcjonowania i zarządzania podmiotami leczniczymi.

Dążymy do sytuacji, w której regułą postępowania w gronie podmiotów leczniczych MON będzie dzielenie się najlepszą wiedzą, doświadczeniem, sprawdzoną w działaniu praktyką.

Wiele innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i funkcjonalnych z powodzeniem stosowanych dziś w naszych szpitalach zasługuje na upowszechnienie jako praktyczne narzędzia podnoszące ich sprawność operacyjną oraz konkurencyjność. Dzięki temu przymiotnik „wojskowy” w nazwie ma szansę stać się nie tylko informacją o pochodzeniu organu założycielskiego, ale także naturalnym synonimem, marką najwyższej jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj także: "Kompletny szpital" - nowa inicjatywa Wojskowego Instytutu Medycznego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum