Prof. Flisiak pisze do ministra: napierają na nas pacjenci bez objawów COVID-19, to lekarze POZ powinni się nimi zająć

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 12:23

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaapelował do ministra zdrowia o "natychmiastowe wycofanie zarządzenia powodującego obowiązek kierowania przez lekarza POZ praktycznie każdego pacjenta z dodatnim wynikiem genetycznym w kierunku SARS-CoV-2 do oddziału chorób zakaźnych".

Prof. Flisiak pisze do ministra: napierają na nas pacjenci bez objawów COVID-19, to lekarze POZ powinni się nimi zająć
Prof. Robert Flisiak: - Lekarzy POZ są w Polsce dziesiątki tysięcy, a nas kilkuset. Fot. PTWP

Jak napisał prof. Robert Flisiak, apel do ministra zdrowia kieruje w imieniu środowiska specjalistów chorób zakaźnych.

Wystąpił z apelem, bo - jak przekonuje - już pierwszy dzień funkcjonowania zarządzenia o kierowaniu przez lekarzy POZ pacjentów na testy w kierunku koronawirusa spowodował zatkanie izb przyjęć, a w kolejnych dniach sparaliżuje oddziały zakaźne.

"Napór chorych skąpoobjawowych lub wręcz bezobjawowych (w dokumentacji oczywiście też są objawowi), którym lekarze POZ zlecają badania RT PCR uniemożliwi hospitalizację i leczenie osób faktycznie wymagających leczenia" - pisze prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Przewiduje poza tym, przy zachowaniu zarządzenia w najbliższym czasie dojdzie do nasilenia już i tak daleko posuniętej frustracji personelu oddziałów zakaźnych. "Konsekwencją będą już sygnalizowane mi wypowiedzenia specjalistów chorób zakaźnych, a w najlepszym wypadku zamknięcia izb przyjęć z powodu zapełnienia oddziałów" - przewiduej.

"Dlatego zwracam się z prośbą o natychmiastowe spowodowanie konieczności opieki nad chorymi o łagodnym przebiegu choroby przez lekarzy POZ. Lekarzy POZ są w Polsce dziesiątki tysięcy, a nas kilkuset" - zauważa prof. Flisiak.

Dodaje też, że zrzucenie na zakaźników "odpowiedzialności za to co normalnie jest obowiązkiem POZ (przed pandemią, a w cywilizowanym świecie również w jej trakcie) jest jak mam nadzieję tylko błędem, który zaraz zostanie naprawiony".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum