Prof. Basiński: szpital musi być przygotowany na tragedię z udziałem VIP-a

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 13:09

- Ubiegłoroczne tragiczne zdarzenie z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uzmysłowiło nam, że w wypadku, gdy ofiarą jest VIP, oprócz doskonałego przygotowania medycznego personel musi być gotowy na inwazję mediów oraz wizyty osób publicznych w placówce - mówi z rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim prof. Andrzej Basiński, konsultant województwa pomorskiego ds. medycyny ratunkowej.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Prof. Andrzej Basiński będący też kierownikiem Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku - do którego po kilkakrotnym pchnięciu nożem w styczniu 2019 r. trafił prezydent Paweł Adamowicz - wyjaśnił, że zespół po śmierci prezydenta Gdańska wnikliwie analizował to, co wydarzyło się tamtej nocy w szpitalu. Przeprowadzono tzw. debrefing całej działalności ratowniczej, dzieląc ją na ocenę przedszpitalną, szpitalną i działania, które co można było przeprowadzić jeszcze później.

Najważniejsze okazało się to, że na czas uruchomiono maszynę do krążenia pozaustrojowego, która była niezbędna podczas operacji pacjenta. To trudna czynność, której nie da się przeprowadzić z minutę na minutę.

Profesor podkreślił, że prezydentem zajmował się "trauma team". Jednak pomimo tego, że system ratunkowy zadziałał bez zarzutu, walka o życie prezydenta została przegrana, ponieważ pacjent doznał śmiertelnych urazów.

Jak wyjaśnił największym problemem dla lekarzy w trakcie tragedii z udziałem VIP-a - okazały się media, w tym wozy transmisyjne, które utrudniły ruch w tej części szpitala, przy której się skupiły.

Dlatego też, pod koniec 2019 r. odbyły się w UCK ćwiczenia symulujące wypadek masowy z udziałem VIP-a. Miały uzmysłowić zespołowi szpitala, że w tak kryzysowej sytuacji pojawiają się w placówce dziennikarze oraz ochrona VIP-a. Dodatkowym utrudnieniem może być też sytuacja, gdy ów pacjent jest cudzoziemcem nie mówiącym po polsku.

Więcej: plus.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum