Producenci suplementów zawyżali zawartość witamin i minerałów

Autor: dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 18:16

Inspekcja Handlowa sprawdzała, czy suplementy diety są prawidłowo oznakowane, czy producenci nie wprowadzają konsumentów w błąd i czy zgłosili suplementy do GIS. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli do opakowań. Producenci m.in. zawyżali zawartość witamin i minerałów, a zaniżali ilość soli.

Producenci suplementów zawyżali zawartość witamin i minerałów. Fot. Archiwum

Aż do 20 proc. skontrolowanych produktów inspektorzy mieli zastrzeżenia. Kontrole przeprowadzono u 80 handlowców z całej Polski. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli do opakowań. Producenci m.in. zawyżali zawartość witamin i minerałów, a zaniżali ilość soli. Zdarzało się, że na stronie internetowej były informacje, które bezprawnie odwoływały się do leczenia chorób np. wątroby.

Po kontroli przedsiębiorcy wycofali z rynku suplementy, które nie spełniały wymagań. Inspekcja nałożyła sześć kar pieniężnych za niewłaściwe oznakowanie i tyle samo mandatów –informuje Dziennik Łódzki.

Na suplementy diety wydajemy krocie, a bierze je aż 90 proc. mieszkańców. Być może dlatego polski rynek tych produktów rozwija się najdynamiczniej w całej Unii. W 2015 r. na suplementy diety wydaliśmy ponad 3 mld zł, w 2016 r. kwota ta wzrosła do blisko 4 mld zł, a według wstępnych wyliczeń miniony rok znów był rekordowy.

Opakowanie suplementu diety kosztuje średnio 16 zł. Rocznie przeciętny Polak zjada sześć takich opakowań.

Czytaj: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum