Priorytetowe dziedziny medycyny: minister wydaje nowe rozporządzenie. Już w konsultacjach
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny 30 listopada został skierowany do konsultacji publicznych. Rozporządzenie ma na celu zachęcenie lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach deficytowych.

- Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny 30 listopada został skierowany do konsultacji publicznych
- Dziedzinami priorytetowymi są m.in. chirurgia onkologiczna, medycyna ratunkowa czy onkologia
- Podmioty uprawnione do udziału w konsultacjach to m.in. Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum e-Zdrowia czy też Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
- Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym
po dniu ogłoszenia
Priorytetowe dziedziny medycyny
Zgodnie z treścią projektu priorytetowymi dziedzinami medycyny są:
- anestezjologia i intensywna terapia;
- chirurgia dziecięca;
- chirurgia ogólna;
- chirurgia onkologiczna;
- choroby wewnętrzne;
- choroby zakaźne;
- geriatria;
- hematologia;
- kardiologia dziecięca;
- medycyna paliatywna;
- medycyna ratunkowa;
- medycyna rodzinna;
- neonatologia;
- neurologia dziecięca;
- onkologia i hematologia dziecięca;
- onkologia kliniczna;
- patomorfologia;
- pediatria;
- psychiatria;
- psychiatria dzieci i młodzieży;
- radioterapia onkologiczna;
- stomatologia dziecięca.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji projektu, "konieczność wydania nowego rozporządzenia powstała w związku ze zmianą upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia, która została wprowadzona art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2232, z późn. zm.)". Zmianie uległ charakter delegacji ustawowej z fakultatywnej na obligatoryjną.
Potrzeby nadal duże
W uzasadnieniu poinformowano, że "zmiana charakteru upoważnienia ustawowego do wydania przedmiotowego rozporządzenia nie ma wpływu na zmianę katalogu dziedzin priorytetowych, który proponuje się pozostawić bez zmian względem obecnie obowiązującego rozporządzenia".
- Potrzeby w 22 wymienionych dziedzinach są nadal duże, jednak w przypadku niektórych z dziedzin widać już pozytywny wpływ nadania im statusu dziedziny priorytetowej - pisze projektodawca i zaznacza, że "priorytetowe traktowanie wyżej wskazanych dziedzin jest bardzo istotne w aktualnej sytuacji epidemiologicznej i demograficznej, tj. przy istnieniu ewidentnych zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców Rzeczypospolitej Polskiej i postępującym starzeniu się naszego społeczeństwa".
- Szczególne traktowanie wskazanych dziedzin medycyny jest niezbędne dla
zaspokojenia potrzeb społeczeństwa w zakresie realizacji podstawowych świadczeń zdrowotnych i zwiększenia dostępności do kompleksowej opieki, jak również dla zapobieżenia dramatycznemu starzeniu się kadry specjalistów w tych dziedzinach - dodano w treści dokumentu.
Więcej witaminy K przekłada się na niższe ryzyko złamań
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny Prezentacja PDF • 0,1 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)