Prezydent: powstał pakiet antykryzysowy. Trzeba go przełożyć na projekty ustaw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 12:54

Potrzebne jest wsparcia dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy; pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej

Prezydent Andrzej Duda Fot. Archiwum

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci. - Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów - zaznaczył.

Duda wskazał, że wiele osób ma możliwość pracy zdalnej, ale wiele osób nie jest w stanie świadczyć jej w ogóle m.in. z uwagi na brak klientów. - Właśnie o tym rozmawialiśmy dzisiaj - podkreślił prezydent.

Jak dodał, wielu polskich przedsiębiorców jest obecnie w kłopotach. - W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, ci, którzy wzięli kredyty, którzy zaczęli zatrudniać ludzi, ich pracownicy - zauważył prezydent. Dodał, że pakiet pomocowy musi być szeroki i obejmować wszystkie dziedziny życia.

Poinformował, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli go wprowadzić - podkreślił.

Jak podał prezydent, w pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców są m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. Dodał, że w pakiecie będzie wprowadzony system wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy.

- W przypadku kredytów zaciąganych przez przedsiębiorców będzie zwiększenie gwarancji przez BGK do 80 proc. wartości kredytu; NBP i KNF mają realizować działania, które będą chronić polski system bankowy - zapowiedział w środę prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Prezydent podkreślił, że obecny kryzys ma charakter ogólnoświatowy, zatem program musiał zakładać, że polskie instytucje muszą radzić sobie same, bez zewnętrznej pomocy, z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego.

- To jest także wielkie zadanie, które spocznie na NBP i KNF, aby również realizować takie działania, które będą chroniły nasz system bankowy. To zwiększenie także gwarancji na kredyty, które już wzięli, czy dopiero wezmą przedsiębiorcy - ale zwiększenie gwarancji tych kredytów ze strony BGK. Te gwarancje będą do 80 proc. wartości kredytu - zapowiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że chodzi o to, by w jak największym stopniu ochronić przedsiębiorców, ponieważ spodziewa się, że trudności będą jeszcze większe.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że program przelany na teksty ustaw, musi być gotowy w tym tygodniu. Wyraził też przekonanie, że uda się to zrealizować.

Edyta Roś, Wiktoria Nicałek, Aleksandra Rebelińska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum