Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP04 marca 2022 11:32

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą świadczeń opieki zdrowotnej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
  • Jej głównym celem jest przedłużenie do końca roku okresu obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
  • Ustawa wejdzie w życie po upływie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia

Nowy wykaz świadczeniodawców od stycznia

Prezydent 3 marca podpisał Ustawę z dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Głównym celem ustawy jest przedłużenie o pół roku - do 31 grudnia 2022 r. - okresu obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Nowy wykaz świadczeniodawców zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r.

Dłuższy okres dla wniosków o kredyt na studia

Aby wydłużyć możliwość składania wniosków o kredyty na studia medyczne w roku akademickim 2021/2022, wprowadzono też zmiany do Prawa o szkolnictwie wyższym, które wydłużają okres składania wniosków o ten kredyt do końca roku akademickiego 2021/22, z jednoczesnym zachowaniem możliwości sfinansowania z kredytu opłat poniesionych przez studentów za usługi edukacyjne za okres dwóch semestrów roku akademickiego 2021/2022.

Wprowadzono też uregulowanie zgodnie z którym - w zakresie umów o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyjątkiem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w części jaka dotyczy dodatkowych środków finansowych - umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określa kwotę zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy.

W ustawie określono również sposób ustalania ryczałtu systemu zabezpieczenia za okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum