Prężny punkt szczepień i nieużywany szpital tymczasowy idą do likwidacji

Autor: KG • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia14 maja 2021 17:17

Zlokalizowane w Netto Arena w Szczecinie punkt szczepień i szpital tymczasowy, który nie przyjął ani jednego pacjenta, zostaną zlikwidowane.

Prężny punkt szczepień i nieużywany szpital tymczasowy idą do likwidacji
Budowy szpitala tymczasowego na Netto Arenie kosztowała 13 mln zł. Fot. ZUW w Szczecinie
  • Szpital tymczasowy w szczecińskiej Netto Arena kosztował 13 mln zł i nie przyjął żadnego pacjenta
  • W Netto Arena działają prężnie dwa punkty szczepień przeciw Covid-19 - do 13 maja podano w nich 91 675 dawek szczepionki
  • 30 czerwca kończy się umowa na użytkowanie hali na potrzeby szpitala i punktu - jednostki muszą zostać zlikwidowane

Jak podaje Gazeta Wyborcza, oczekujący na zaszczepienie przeciw Covid-19 w punkcie szczepień w Netto Arena o pilnych przesunięciach terminów dowiadywali się w środę i czwartek.

Przesuwano terminy szczepień np. z końca czerwca na piątek 14 maja. Chętni przyjąć szczepionkę nie mogli się dodzwonić do punktu szczepień, a zamiany dotyczą aż 60 tys. osób.

Czas na likwidację, bo kończy się umowa 

Powodem nagłego przesunięcia terminów jest zamknięcie największego punktu szczepień w Szczecinie i szpitala tymczasowego w Netto Arenie. 30 czerwca kończy się umowa na użyczenie hali na te działalności i do tego czasu, obiekt musi być doprowadzony do stanu poprzedniego - informuje Wyborcza.

Punkt szczepień A w Netto Arenie będzie czynny tylko do 10 czerwca, punkt B do 16 czerwca. W zamian powstanie nowy punkt szczepień w Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie przy al. Powstańców Wielkopolskich 72, w budynku J. Do 13 maja w Netto Arenie podano 91 675 szczepionek przeciw Covid-19. 

Szpital tymczasowy bez żadnego pacjenta

Na przygotowanie szpitala tymczasowego w budynku Netto Areny rząd przeznaczył kwotę 13 mln zł z VAT -  tej kwocie mieści się również przywrócenie pomieszczeń do stanu pierwotnego, po zakończeniu działalności szpitala tymczasowego. 

Nie przyjął ani jednego pacjenta. Chorych przyjmował drugi szpital tymczasowy w budynku M Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Co nam pozostanie po szpitalach tymczasowych

W woj. pomorskim w sanatorium MSWiA w Sopocie od końca kwietnia nie funkcjonuje już szpital tymczasowy prowadzony przez Szpital MSWiA w Gdańsku. 

- Urządzenia z oddziału intensywnej terapii zostaną przesunięte do części magazynowej - ale w każdej chwili, gdyby zaszła taka potrzeba - będą mogły być podłączone - mówi Rynkowi Zdrowia Jerzy Karpiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. 

Prawdopodobne jest też zamknięcie z końcem maja drugiego w regionie szpitala tymczasowego - w centrum wystawienniczym Amber Gold w Gdańsku. Po jego zamknięciu sprzęt zostanie przekazany do szpitala Copernicus. 

Na Śląsku wojewoda nie wypowiedział się jeszcze co dalszego wykorzystania infrastruktury dwóch istniejących tam szpitali tymczasowych - oba w zaadoptowanych obiektach.

Prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie jest zwolennikiem pozostawienia szpitali tymczasowych w systemie ochrony zdrowia nawet na stałe.

- Uważam, że tego typu szpitale mogą funkcjonować w kilku lokalizacjach w Polsce. Być w gotowości. Nawet jeśli nie będziemy ich wykorzystywać bezpośrednio do leczenia pacjentów medycznym, to te jednostki mogłyby służyć jako ośrodki szkoleniowe dla kadry medycznej - mówi prof. Gielerak.

Czytaj też: Szpitale tymczasowe: co się z nimi stanie po pandemii COVID-19?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum