Prezesem ZUS została prof. Uścińska

Autor: Gazeta Wyborcza.Biz/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2016 10:09

Prof. Gertruda Uścińska z Uniwersytetu Warszawskiego będzie nowym prezesem ZUS. W poniedziałek, 15 lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wprowadziła ją do Zakładu.

Prezesem ZUS została prof. Uścińska. Fot. Archiwum

Po zmianach, które przegłosował PiS o wyborze prezesa ZUS nie decyduje już otwarty konkurs, tylko premier. W tym wypadku Beata Szydło. To ona decyduje, kto zostanie prezesem, i może go w każdej chwili odwołać. Kandydata wskazuje jednak minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Na stronie Uniwersytetu Warszawskiego napisano, że Uścińska to "kierownik Zakładu Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej, kierownik i ekspert w międzynarodowych programach badawczych z zakresu prawa do swobodnego przemieszczania się osób i członków ich rodzin w UE. Jest także ekspertem KE m.in. z zakresu prawa zabezpieczenia społecznego i prawa europejskiego, członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN oraz ekspertem współpracującym z instytucjami ubezpieczeniowymi".

Wakat na stanowisku prezesa był od początku lutego 2015 r., kiedy do dymisji podał się Zbigniew Derdziuk.

Ówczesny minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił konkurs na zwolniony etat. Przystąpiło do niego pięcioro kandydatów. Egzamin pisemny zdała jednak tylko 31-letnia Katarzyna Kalata, doktor nauk prawnych, szefowa firmy doradczo-szkoleniowej i outsourcingowej Helpdesk Kadrowy.  Oblała jednak egzamin ustny. Komisja konkursowa się rozwiązała, a nowej nie powołano.

Więcej: wyborcza.biz

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum