Prezes Związku Powiatów Polskich: starostowie nie mają już z czego dopłacać do szpitali

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 19:34

- Kolejny raz prosimy ministra zdrowia o podsumowanie funkcjonowania sieci szpitali od dnia jej wprowadzenia do teraz - mówi Portalowi Samorządowemu Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich.

Prezes Związku Powiatów Polskich: starostowie nie mają już z czego dopłacać do szpitali
Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich; FOT. PTWP

Andrzej Płonka przypomina, że ok. 60 proc. szpitali w Polsce podlega samorządom powiatowym. Podkreśla zarazem, że są to lecznice działające na swoistej "pierwszej linii frontu". - Bardzo często, po różnego rodzaju zdarzeniach, pierwszy kontakt pacjenta z ochroną zdrowia ma miejsce właśnie w szpitalu powiatowym - stwierdza prezes Związku Powiatów Polskich.

Wylicza też liczne wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się w ostatnich miesiącach między innymi szpitale powiatowe: braki kadrowe wśród lekarzy, nowe normy zatrudnienia i czas pracy pielęgniarek, podwyżki wynagrodzeń dla różnych grup pracowników medycznych.

- Jak znam życie, pieniądze (na wzrost kosztów działalności szpitali - przyp. red.) nie znajdą się w umowach z NFZ. Nie mamy już dodatkowych środków z nadwykonań w szpitalach, a większość starostów nie ma z czego dopłacać do funkcjonowania placówek medycznych. Efekt jest taki, że szpitale powiatowe zaczynają się bardzo zadłużać - mówi Andrzej Płonka.

Zwraca jednocześnie uwagę, że od 1999 roku samorządy powiatowe zainwestowały w swoje szpitale miliardy złotych.

Zagadnień związanych z sytuacją finansową polskich szpitali dotyczyć będzie sesja "Polski szpital 2019 - cz. I - lecznictwo stacjonarne w polskim systemie ochrony zdrowia” podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie:  www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum