PAP/Rynek Zdrowia | 26-03-2009 18:33

Prezes PFRON o zasadach korzystania z programów zawodowych i edukacyjnych

Plany Funduszu oraz obowiązujące w tym roku zasady korzystania z poszczególnych, realizowanych przez tę instytucję programów przedstawił w czwartek w Sosnowcu prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojciech Skiba. W tym roku Fundusz będzie wspierał przede wszystkim te programy, które wpływają na aktywność zawodową i edukacyjną osób niepełnosprawnych.

Prezes poinformował, że dodatkowe środki, spodziewane w wyniku współpracy z resortem rozwoju regionalnego, w około połowie będą przekazane samorządom, a także zasilą tzw. programy celowe, realizowane przez Fundusz. Jednym z nich ma być nowy program „Praca”, w którym nakłady na każdego uczestnika mogą sięgać np. 20- 30 tys. zł.

- Program ma służyć tworzeniu zindywidualizowanych planów działań dla osób niepełnosprawnych od lat biernych zawodowo, w efekcie których będą one mogły podjąć pracę. W ramach tych programów będzie również np. możliwość zakupu samochodu w sytuacji, gdy będzie to skuteczny sposób aktywizacji zawodowej - zapowiedział Skiba.

W tym roku na realizację wszystkich programów celowych PFRON ma ok. 300 mln zł, a wartość tylko tych wniosków, które dotychczas wpłynęły w ramach programu „Sprawny dojazd” to ok. 380 mln zł.

Sfinansowanie zakupu samochodu dla niepełnosprawnych ma być jednak możliwe w ramach programu „Praca”, natomiast w programie „Pegaz” przywrócono możliwość finansowania służącego osobie niepełnosprawnej oprzyrządowania samochodu. Nadal także, w ramach „Sprawnego dojazdu”, można będzie liczyć na dopłaty do prawa jazdy, co dotąd cieszyło się niewielkim powodzeniem.

Inne programy PFRON, które w tym roku będą kontynuowane, to m.in. „Komputer dla Homera”, „Pitagoras” (bez modułu adresowanego do instytucji kultury), „Student” i „Uczeń na wsi”. W tym ostatnim uproszczone zostaną zasady - aby dostać dofinansowanie niepotrzebny będzie stały meldunek na wsi, wystarczy np. czasowy.

W służącym likwidacji barier transportowych programie „Pegaz” zachowana zostanie możliwość dopłat do wózków elektrycznych dla niepełnosprawnych, ale maksymalna kwota dofinansowania będzie obniżona; prezes zdementował jednak pogłoski, że aż o 50 proc. Jednocześnie niestandardowe przypadki mają być rozpatrywane indywidualnie i tu dofinansowania mogą być większe.

Nabór wniosków w programach celowych ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Prezes chciałby, aby docelowo wnioski można było składać przez cały czas, bez określenia terminu końcowego, ale do wyczerpania środków.

Skiba wyjaśnił, że tegoroczne zasady podziału środków z PFRON i zmniejszenie finansowania w niektórych dziedzinach wynika przede wszystkim ze zmiany przepisów, m.in. ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Fundusz ma bardziej wspierać rehabilitację zawodową, edukację i zatrudnianie niepełnosprawnych, a mniej tzw. rehabilitację społeczną. Dlatego mniej pieniędzy może być np. na turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych. Decydują o tym jednak samorządy, którym Fundusz przekazuje środki. W ubiegłym roku samorządy wydały na takie turnusy niespełna 120 mln zł.

Na programy związane za zatrudnianiem osób niepełnosprawnych pieniędzy jest więcej. Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, liczba korzystających z takiej formy osób wzrosła o ok. 10 proc.

Przedstawiciele PFRON oraz środowisk osób niepełnosprawnych uczestniczą w seminariach w ramach rozpoczętych w czwartek w Sosnowcu targów rehabilitacji RehMedika.