Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej o jakości w ochronie zdrowia. "Ustawa będzie zabetonowaniem dyskusji"

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2022 13:30

- Rozwiązania wpisane w ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta są w naszej ocenie dysfunkcyjne. Nazwaliśmy to ustawą o donosicielstwie, fault-fault i to podtrzymujemy - wskazał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej o jakości w ochronie zdrowia. "Ustawa będzie zabetonowaniem dyskusji"
Prezes NRL Łukasz Jankowski na XVIII Forum Rynku Zdrowia. Fot. PTWP
  • - Jeśli chodzi o rozwiązania tzw. no-fault, to odczytujemy tę ustawę jako próbę wprowadzenia systemu yes-fault - wskazał prezes NRL Łukasz Jankowski w trakcie dyskusji o ustawie o jakości w ochronie zdrowiai bezpieczeństwie pacjenta
  • W imieniu środowiska lekarskiego zaznaczył przy tym, że proponowana ustawa może okazać się zakończeniem podjętej wiele lat wcześniej dyskusji
  • - W mojej ocenie gdzieś na szczytach władzy podjęto bardzo powierzchowną analizę faktów w ochronie zdrowia. Uznano: skoro NFZ miał w funduszu zapasowym 10 miliardów złotych, to znaczy, że jest to za dużo i teraz te pieniądze wydajmy na inne cele - podał
  • Dyskusja o jakości w ochronie zdrowia miała miejsce podczas sesji inaugurującej XVIII Forum Rynku Zdrowia

Ustawa o jakości z perspektywy lekarzy

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podczas dyskusji na temat jakości w ochronie zdrowia odniósł się do opinii środowiska lekarskiego na temat ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. 

- Dla nas ta ustawa jest pewnym krokiem w dobrą stronę i zawiera ona dobre elementy. To ważne, że ktoś zauważył potrzebę wprowadzenia systemu kompensacyjnego, stawiania na jakość, ale jeśli chodzi o rozwiązania tzw. no-fault, to odczytujemy tę ustawę jako próbę wprowadzenia systemu yes-fault. Rozwiązania wpisane w ustawę są w naszej ocenie dysfunkcyjne, nazwaliśmy to ustawą o donosicielstwie, fault-fault i to podtrzymujemy - wskazał.

Jak zaznaczył, w Polsce potrzebny jest realny system no-fault.

- Ta ustawa nam tego nie zapewnia. Rozumiałbym tłumaczenia, że to krok w dobrym kierunku i będą następne, gdyby nie fakt, że w naszej ocenie, ustawa ta zakończy pewną dyskusję. Nie będzie krokiem, ale zakończeniem i zabetonowaniem dyskusji na długie lata i tego się obawiamy. Właśnie te obawy środowiska lekarskiego chciałem państwu przekazać - mówił Jankowski.

Jest za dużo czy za mało pieniędzy w ochronie zdrowia?

W dalszej dyskusji prezes NRL poruszył problematyczną w ostatnim czasie sprawę związaną z wysokością wydatków na zdrowie w odniesieniu do Produktu Krajowego Brutto. Zaznaczył, że wciąż nie ma żadnej pewności, ile procent rzeczywiście wynosi ten wskaźnik.

- My nawet nie wiemy, sądząc po wypowiedziach, które już tutaj padły i w ogóle po tym, co się dzieje w przestrzeni publicznej, czy my mamy za dużo, czy za mało pieniędzy na zdrowie. Kiedy protestowaliśmy w 2017 roku, mówiliśmy o 6,8 proc. PKB na zdrowie. Dziś wiele osób mówi, że zbliżamy się do 7 proc. Z innych danych wynika, że ten procent danych oscyluje wokół 5 proc., w związku z tym nawet dziś spieramy się, jeśli chodzi o czyste dane, ile procent tego PKB na zdrowie jest - podsumował.

Prezes NRL spuentował również decyzje podjęte przez decydentów w sprawie finansów na ochronę zdrowia.

- Z dużą obawą patrzymy na to, jak pieniądze na zdrowie mają być przeznaczone na inny cel, bo tak to trzeba nazwać. W mojej ocenie gdzieś na szczytach władzy podjęto bardzo powierzchowną analizę faktów w ochronie zdrowia. Uznano: skoro NFZ miał w funduszu zapasowym 10 miliardów złotych, to znaczy, że jest to za dużo i teraz te pieniądze wydajmy na inne cele - argumentował Łukasz Jankowski.

Rosnący dług zdrowotny Polaków

Prelegent zaznaczył również, jaki wpływ na dalsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia ma rosnący dług zdrowotny w Polsce. Wielokrotnie podkreślał przy tym, że konieczna jest reforma systemu. 

- Sytuacja jest trudna, potrzebna jest elastyczność, pomysł na wydatkowanie świadczeń, czyli reforma systemu i więcej pieniędzy ochronę zdrowa, żebyśmy mogli w tych trudnych czasach, kiedy mamy dług zdrowotny, kiedy ten dług zdrowotny rośnie, kiedy Polacy muszą zdecydować czy wydać na ratę kredytu, czy na wizytę u lekarza - i ten dług zdrowotny jeszcze się pogłębi, będziemy potrzebować więcej pieniędzy na zdrowie - podał prezes NRL.

W imieniu środowiska lekarskiego oznajmił, "wesprzemy Ministerstwo Zdrowia w tym, aby dotrzeć do decydentów i przekazać im, że pieniędzy na ochronę zdrowia jest za mało".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum