Prezes NRL do RPP nt. lekarzy w częstochowskim szpitalu

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2013 20:33

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz odpowiedział w czwartek (14 listopada) Rzecznikowi Praw Pacjenta na pismo ws. sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie oraz wyrażoną w tym piśmie prośbę o przedstawienie opinii.

Prezes NRL do RPP nt. lekarzy w częstochowskim szpitalu

”Postawa lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie jest, w mojej ocenie, wyrazem głębokiej troski o bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość udzielanych im świadczeń opieki zdrowotnej. Lekarz nie może godzić się na pracę w każdych warunkach, w szczególności takich, które w jego ocenie prowadzą do istotnego pogorszenia jakości opieki i poziomu bezpieczeństwa pacjentów” - napisał Maciej Hamankiewicz.

Podkreślił, że jeżeli w ocenie lekarza warunki jego pracy nie zapewniają pacjentom należytego poziomu bezpieczeństwa, to lekarz nie może takiej sytuacji biernie tolerować.

”Sytuacja w ww. szpitalu niewątpliwie wymaga zainteresowania ze strony Pani Minister, ale zainteresowania w roli, co chciałbym podkreślić, Rzecznika Praw Pacjentów, a nie rzecznika praw czy przywilejów osób zarządzających podmiotami leczniczymi lub tych, które kształtując politykę zdrowotną doprowadziły do konieczności przekształceń placówek ochrony zdrowia i postrzegania udzielania świadczeń zdrowotnych w kategoriach działalności gospodarczej, której głównym celem jest osiąganie zysku” - napisał prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Jak informowaliśmy we wrześniu i październiku br. na portalu rynekzdrowia.pl 140 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie złożyło w czwartek (26 września) wypowiedzenia z pracy. To prawie połowa wszystkich lekarzy.

Więcej: Częstochowa: lekarze nie chcą pieniędzy; mówią, że nie mogą leczyć

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum