Prezes NIPiP: system ratują wyłącznie osoby na emeryturze

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 07:37

Z roku na rok coraz więcej emerytów pracuje. Najwięcej w edukacji i służbie zdrowia. Eksperci ostrzegają, że gdy tylko seniorzy zrezygnują, zaczną się gigantyczne problemy. Przy pacjentach zabraknie na przykład pielęgniarek.

Prezes NIPiP: system ratują wyłącznie osoby na emeryturze
Na zdj. Zofia Małas Fot. PTWP

Jak wynika z danych ZUS - w polskiej służbie zdrowia i opiece społecznej pracuje ponad 60 tys. emerytów. Większość tej grupy jest w polskich szpitalach.

W sumie 56 tys. pielęgniarek i położnych jest już w wieku emerytalnym. Efekt? Co piąta pielęgniarka i położna w Polsce mogłaby z dnia na dzień zrezygnować z pracy i utrzymywać się wyłącznie ze świadczenia lub na nie przejść. Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że kolejna grupa lada dzień będzie na emeryturze. Tuż przed 60-tką jest 46 tys. pielęgniarek i położnych.

Efekt? O pacjentów dba coraz starszy personel. Średnia wieku pielęgniarek i położnych jest coraz wyższa - w tej chwili w szpitalach najczęściej spotyka się 52-53-latki.

Już teraz w niektórych szpitalach pracują 67-letnie pielęgniarki (łącznie pielęgniarek powyżej 65. r.ż. jest ponad 13 tys.).

- W tej chwili system ratują wyłącznie osoby na emeryturze. Gdyby uprawnieni pewnego dnia po prostu zrezygnowali z dorabiania, mielibyśmy katastrofę - tłumaczy w money.pl Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Ratuje fakt, że pielęgniarki i położne mają dramatycznie niskie świadczenia emerytalne. Nie mają wyjścia i po prostu muszą dorabiać - dodaje.

W Polsce co roku kształconych do pracy w szpitalach jest średnio około 5 tysięcy absolwentów. Ale do zawodu w naszym kraju przystępuje mniej więcej od 2 do 3 tysięcy pielęgniarek.

Co się dzieje z resztą? Niemal natychmiast wyjeżdżają. I wystarczy spojrzeć na potencjalne zarobki, by zrozumieć, dlaczego tak jest. 4,3 tys. euro w Skandynawii, 2,8 tys. euro w Niemczech, niecałe 800 euro w Polsce - na takie zarobki mogą liczyć pielęgniarki i położne w Europie.

Więcej: money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum