NIL/Rynek Zdrowia | 09-11-2019 17:36

Prezes NIL do lekarzy kontraktowych: koszty badań pacjentów z waszego wynagrodzenia? Informujcie

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja w komunikacie zamieszczonym na stronie NIL prosi lekarzy o informowanie, jeśli pracodawca żąda pokrywania kosztów badań pacjentów z puli wynagrodzenia gwarantowanego kontraktem lekarza.

Fot. archiwum

Jak wyjaśnia prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, komunikat do lekarzy wystosował w związku z medialnymi informacjami dotyczącymi zawierania przez podmioty lecznicze kontraktów z lekarzami, skonstruowanych w taki sposób, że kwota wynagrodzenia należnego lekarzowi jest obniżana o koszty zleconych przez niego pacjentom badań.

"Zwracam się do lekarzy i lekarzy dentystów z prośbą o informowanie Naczelnej Izby Lekarskiej o zaistnieniu takich sytuacji. Wiedza o skali tego zjawiska pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w tej kwestii" - napisał prezes NRL.

Jak informował m.in. portal forsal.pl, w ramach kontraktu przychodnia oferuje lekarzowi określoną kwotę, a wynagrodzenie stanowi odsetek jej wartości. Pomniejsza je jednak koszt badań. Takie praktyki stosują przede wszystkim placówki, które mają umowy z NFZ związane z określonymi limitami i są zmuszone do oszczędzania.

W efekcie im bardziej dokładną i kosztowną diagnostykę zleci lekarz, tym mniej zarobi. Zdarzały się przypadki, że ci, którzy podpisali takie umowy, dostawali ok. 10 proc. kwoty, którą im początkowo oferowano, a nawet musieli dopłacać.

Czytaj też: Lekarze dopłacają do badań w przychodniach specjalistycznych?