Prezes NFZ: zwiększymy nakłady nad psychiatrię dziecięcą

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 13:13

W 2019 r. planujemy 11-procentowy wzrost nakładów na psychiatrię dziecięcą - poinformował we wtorek (15 stycznia) prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Prezes NFZ: zwiększymy nakłady nad psychiatrię dziecięcą
Fot. PTWP

Andrzej Jacyna był gościem konferencji pt. „Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą” organizowanej przez podkomisję stałą ds. zdrowia psychicznego sejmowej Komisji Zdrowia.

W trakcie spotkania prezes NFZ przyznał, że psychiatria Polska przez wiele lat była dziedziną najbardziej zaniedbaną, ale od roku Fundusz wspólnie z resortem zdrowia podejmuje działania, które mają poprawić ten obszar. 

- Wprowadzamy nowe sposoby organizacji psychiatrii i nowe sposoby jej finansowania. Oczywiście tempo tych zmian jest regulowane przez możliwości budżetu. W zeszłym roku psychiatria była jednak jedyną dziedziną, gdzie wprowadzono zmianę wyceny świadczeń. W przypadku psychiatrii dziecięcej wzrost ten był na poziomie 6 procent - wyjaśniał Andrzej Jacyna.

Prezes zaznaczył, że w tym roku wzrost wyceny świadczeń będzie kontynuowany i powinien być on na poziomie 11 proc.

- Nadal w tym obszarze w wydatkach dominują nakłady na hospitalizację, a zdecydowanie mniejsza pula przeznaczana jest na na świadczenia realizowane w AOS. I to należy zmienić.  Tych świadczeń poza szpitalnictwem jest za mało, potrzebne jest zwiększenie dostępności do pomocy środowiskowej. Należy zwiększyć wycenę świadczeń, by zachęcić także niepubliczne placówki do włączenia się w te świadczenia - komentował. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum