×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NFZ: w większości województw negocjacje ze szpitalami - zakończone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2013 13:11

W 12 na 16 oddziałów wojewódzkich Funduszu zakończyły się już negocjacje ze szpitalami w sprawie aneksów do umów na realizację świadczeń w 2014 r. - poinformowała Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Prezes NFZ: w większości województw negocjacje ze szpitalami - zakończone
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak we wtorek (3 grudnia) podkreśliła prezes Pachciarz, zdecydowana większość umów ze szpitalami została uzgodniona. - Oddziały wojewódzkie NFZ: lubelski, lubuski, łódzki, małopolski, opolski, podkarpacki, podlaski, pomorski, świętokrzyski, warmińsko-mazurski, wielkopolski i zachodniopomorski, zakończyły w 100 proc. negocjacje dotyczące wartości aneksów do umów na realizację świadczeń w 2014 roku. Wobec faktu, że budżet NFZ na 2014 rok jest na takim samym poziomie, jak w roku bieżącym, negocjacje nie należały do łatwych, wymagały wcześniej dogłębnych analiz realizacji tegorocznych kontraktów - przypomniała prezes Pachciarz.

Podkreśliła, że tym bardziej należy docenić postawę obu stron: kierujących szpitalami i oddziałami wojewódzkimi Funduszu, ''dzięki czemu pacjenci mają już na początku grudnia zapewnioną opiekę na 2014 r." Biuro Komunikacji Społecznej NFZ podkreśla, że tradycyjnie najdłużej trwają negocjacje na Mazowszu, gdzie powinny zakończyć się do 10 grudnia. Podobnie na Dolnym Śląsku. Z kolei w Kujawsko-Pomorskiem i Śląskiem nie uzgodniono jeszcze warunków finansowych z dwoma szpitalami.

Uchwalona jesienią przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwiła NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. NFZ na stałe otrzymał możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami. Za zgodą prezesa Funduszu umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. będą przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Fundusz obecnie zawiera umowy na realizowanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 2014 r. W ub. tygodniu NFZ poinformował, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zmieni się sposób finansowania POZ w 2014 r. i opublikował zarządzenie w tej sprawie. Część lekarzy zapowiadała, że nie podpisze umów z NFZ na nowych zasadach. Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz zapowiadała weryfikację list pacjentów przypisanych do lekarzy POZ i rezygnację z płacenia stawki kapitacyjnej za te osoby, których uprawnień do świadczeń nie potwierdza system eWUŚ. Zapowiadała ponadto, że zamiast dotychczasowego systemu opartego na stałej stawce kapitacyjnej wprowadzony będzie system mieszany - czyli oprócz stałej stawki NFZ zapłaci dodatkowo za niektóre zrealizowane świadczenia, np. bilanse dzieci.

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienia Zielonogórskiego wyrażali opinie, że system eWUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i część pacjentów oznaczonych w eWUŚ na czerwono faktycznie jest ubezpieczona. Jak oceniali, w skali kraju system eWUŚ nie wykazuje uprawnień ok. 2,5 mln Polaków. Wyrażali też obawy, że NFZ, nie płacąc za osoby niewykazane w systemie eWUŚ, zabierze więcej, niż odda finansując dodatkowe świadczenia. Część lekarzy zapowiadała, że w związku z tym nie podpisze umów na 2014 r. na nowych zasadach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze