Prezes NFZ: pracujemy nad poprawą płynności finansowej. Niebawem kontrakty skrojone na miarę

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia10 września 2022 07:00

- Pracujemy nad poprawą płynności finansowej po zaburzeniach, które wynikają z COVID-u. Nie byłoby problemów z zapłatą za nadwykonania, gdybyśmy byli w stanie określić pierwotny poziom kontraktów - mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezes NFZ: pracujemy nad poprawą płynności finansowej. Niebawem kontrakty skrojone na miarę
Szpitale: NFZ wypłaca pieniądze za zrealizowane świadczenia z opóźnieniem. Fot. Marcin Bielecki/PAP
  • Dyrektorzy szpitali skarżą się na wielomiesięczne opóźnienia w realizacji wypłat za wykonane świadczenia
  • Do sprawy odniósł się podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). - Po każdym kwartale robimy bilans nadwykonań w każdym województwie. (...) Ten proces trwa, najważniejsze, że nie ma wątpliwości co do tego, że Fundusz zapłaci za świadczenia - podkreślił Filip Nowak
  • Przyznał również, iż NFZ pracuje nad poprawą płynności finansowej po zaburzeniach, które wynikają z pandemii
  • Jak podkreślił, świadczenia realizowane w podstawowym zabezpieczeniu szpitalnym, jak interna, chirurgia - rozliczane są ryczałtem, w związku z tym ich finansowanie przebiega płynnie 

NFZ ociąga się z płatnością za świadczenia? "Pracujemy nad poprawą płynności finansowej"

Szpitalom coraz trudniej utrzymać płynność finansową. Z jednej strony - od lipca muszą wypłacać wyższe wynagrodzenia pracownikom, na które nie otrzymali wystarczających środków. Z drugiej - część dyrektorów uskarża się, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca pieniądze za zrealizowane świadczenia z wielomiesięcznym opóźnieniem. 

Do sprawy odniósł się podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NFZ, Filip Nowak.

- Po każdym kwartale robimy bilans nadwykonań w każdym województwie. Nie wszyscy świadczeniodawcy mają wyłącznie nadwykonania, zdarzają się także niewykonania. Zadaniem płatnika jest skierowanie strumienia finansowego w sposób racjonalny, ale też taki, który nie zaburzyłby funkcjonowania systemu w danym województwie. Oczywiście ten proces trwa, jest związany z rozliczeniami. Najważniejsze, że nie ma wątpliwości co do tego, że Fundusz zapłaci za świadczenia - mówił Nowak. 

Przyznał również, iż NFZ pracuje nad poprawą płynności finansowej po okresie pandemii i skróceniem czasu oczekiwania szpitali na pieniądze.  

- Nie byłoby problemów z zapłatą za nadwykonania, gdybyśmy byli w stanie określić pierwotny poziom kontraktów. Jest to jednak trudne z uwagi na historię covidową, która nie pozwala w sposób stuprocentowy zaplanować wartości (kontraktów - przyp. red.) - zwrócił uwagę. 

Osobne rozwiązania dla pediatrii. Będą też nowe, skrojone na miarę kontrakty dla szpitali

Jak przypomniał prezes, minister Adam Niedzielski powołał zespół, którego zadaniem będzie opracować nowe rozwiązania w obszarze finansowania świadczeń z zakresu pediatrii i specjalizacji pediatrycznych. Jednym z postulatów tego zespołu jest właśnie usprawnienie płatności. 

- Na polecenie pana ministra będziemy starali się wypracować instrument poprawiający płynność finansową - zapewnił. - Dobra informacja jest jeszcze taka, że przygotowujemy się do nowego skrojenia kontraktów na następny rok - już po okresie covidowym, na podstawie rzetelnych danych, które odzwierciedlać będą potencjał, jakim dysponują poszczególne szpitale. Jeśli dobrze skroimy kontrakt, nadwykonania staną się nieistotną częścią finansowania - zapowiedział. 

Zaznaczył także, że świadczenia realizowane w podstawowym zabezpieczeniu szpitalnym, w zakresie chorób wewnętrznych czy chirurgii ogólnej - rozliczane są ryczałtem, w związku z tym ich finansowanie przebiega płynnie. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum