Prezes NFZ: podwyżki stawki kapitacyjnej nie będzie, ale Fundusz zapłaci za bilanse u dzieci

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 17:11

Podstawowa opieka zdrowotna wielokrotnie apelowała do NFZ o podniesienie stawki kapitacyjnej. Na razie nie będzie podwyżki. Fundusz ma jednak od przyszłego roku premiować dodatkowo bilanse zdrowia dzieci i porady patronażowe.

Prezes NFZ: podwyżki stawki kapitacyjnej nie będzie, ale Fundusz zapłaci za bilanse u dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundusz generalnie jest bardziej skłonny płacić dodatkowo za konkretne usługi niż podwyższyć stawkę kapitacyjną. POZ o taką podwyżkę zabiega od dawna, a mówi o niej coraz głośniej od czasu wprowadzenia eWUŚ, ponieważ system ujawnił wiele „martwych dusz”, które wcześniej przez płatnika nie były wychwytywane.

Dzieci nieprzebadane

Płatnikowi zależy na tym, aby większa ilość dzieci była objęta bilansem. W 2012 r., jak podała w poniedziałek (16 września) na konferencji prasowej prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, bilanse powinny zostać przeprowadzone u ponad 4,5 mln dzieci, a wykonano ich tylko ok. 1,2 mln.

- Po przeanalizowaniu ilości wykonanych bilansów w poprzednich latach, można powiedzieć, że mamy trend spadkowy. Chcemy w tym zakresie zmobilizować lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - mówiła Agnieszka Pachciarz.

Skąd pieniądze na premiowanie bilansów? Prezes wyjaśnia, że po wprowadzeniu systemu eWUŚ, okazało się, że w rejestrach poradni POZ widnieje wiele osób, za które NFZ przelewa świadczeniodawcom stawkę kapitacyjną, a które nie płacą składek zdrowotnych, bo np. wyjechały za granicę i tam korzystają z opieki zdrowotnej. Takie „martwe dusze” ujawnione przez eWUŚ to 7 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej.

- Od 2014 r. przestaniemy płacić za te osoby stawkę kapitacyjną, jednak chcemy, żeby zaoszczędzone pieniądze trafiły do POZ. Dlatego będziemy dodatkowo płacić za bilanse zdrowia dzieci i porady patronażowe - tłumaczyła prezes NFZ.

Dodała,że bilans zdrowia dziecka pozwala na wczesne wykrycie zdrowotnych nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Oprócz kwestii typowo medycznych, jak podkreślał zastępca prezesa NFZ Marcin Pakulski, bilanse mogą pomóc w wychwyceniu przypadków stosowania przemocy wobec dzieci.

Stawka lada dzień

Na razie nie wiadomo ile pieniędzy POZ będzie dostawał za bilans lub poradę patronażową. Obecnie położne otrzymują dodatkową stawkę kilkunastu złotych za wizytę patronażową, a kwoty za bilanse i wizyty patronażowe będą podobne lub wyższe. Prezes Pachciarz zapowiedziała, że projekt rozporządzenia w tej sprawie powinien ukazać się lada dzień.

Finansowanie mieszane miałoby zostać wprowadzone w zakresie porady patronażowej lekarza POZ, bilansu zdrowia realizowanego przez lekarza POZ, wizyt patronażowych pielęgniarek POZ w 3.,4. i 9. miesiącu życia dziecka. Z kolei w przypadku położnych, które już otrzymują dodatkowe stawki, miałoby wzrosnąć wynagrodzenie za wizyty patronażowe.

Fundusz chce jednak, żeby wraz z dodatkowym finansowaniem bilansów wzrosła też ich jakość.

Bilans pod kontrolą

- Rozpoczynając premiowanie bilansów zdrowia dzieci wysyłamy również sygnał do środowiska medycznego, że jesteśmy zainteresowani tym, żeby poprawić jakość wykonywanych badań - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Pakulski.

Dodaje, że NFZ nie ma sam możliwości kontrolowania jakości leczenia, może kontrolować tylko prawidłowość rozliczeń z publicznym płatnikiem.

- Jednak w trakcie kontroli możemy spotkać się z sytuacją, która budzi nasze wątpliwości pod względem prawidłowości przeprowadzenia procedury, w stosunku do konkretnego pacjenta i tego konkretnego rozpoznania, ale wtedy zwracamy się zawsze o opinie i konsultacje do nadzoru specjalistycznego - mówi prezes Pakulski.

Wyjaśnia: - Tutaj przykładem może być sytuacja, w której dowiadujemy się, że u dziecka zaistniał pewien problem medyczny, który mógł być wychwycony podczas bilansu, a nie został zauważony. Wówczas będzie istniało podejrzenie, że bilans nie został wykonany prawidłowo.

Pakulski potwierdził, że Fundusz będzie rozmawiał z odpowienimi konsultantami medycznymi w sprawie podniesienia jakości bilansów zdrowia dzieci.

Dodatkowo płatnik będzie zwracał się w sprawie poprawy jakości bilansów i porad patronażowych do samorządu lekarskiego i pielęgniarskiego.

Milion niezgłoszonych

Prezes Pachciarz przypomniała, że wszystkie dzieci w Polsce od 0 do 18 roku życia, lub 26 roku życia -  jeśli się uczą, uprawnione są do świadczeń. Drugorzędną kwestią jest to czy zostały zgłoszone do ubezpieczenia.

- W Polsce mamy 7 mln dzieci. Milion nie został zgłoszony - poinformowała prezes NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum