Prezes NFZ: podwyżki płac w ZOZ-ach zależą od dyrektora jednostki, nie od ministra zdrowia

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2017 16:26

Czy dyrektorzy będą mieli szansę na regulację płac w drugiej połowie tego roku? Uważam, że tak. Podwyżki w ZOZ-ach zależą od dyrektora jednostki, nie od ministra zdrowia - mówił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach w czwartek (9 marca) podczas sesji poświęconej finansowaniu ochrony zdrowia.

Prezes NFZ: podwyżki płac w ZOZ-ach zależą od dyrektora jednostki, nie od ministra zdrowia
Na zdj. uczestnicy sesji dot. finansowania ochrony zdrowia II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Fot. PTWP

Podał, że z obliczeń dotyczących kosztów włączenia szpitali do sieci szpitali według zasad określonych ustawą, wyszło, że na drugie półrocze 2017 r. będzie znacznie więcej środków finansowych i przekroczą one sumę 700 mln zł.

- Myślę, że ta kwota w II półroczu znajdzie się w zakładach opieki zdrowotnej i może być przeznaczona na regulacje płacowe - mówił prezes Andrzej Jacyna, podkreślając, że jest to kwota niezależna od kwot niezależna od regulacji płac pielęgniarek i położnych.

Dodał, że w resorcie zdrowia trwają prace nad zmianami dotyczącymi wycen w szpitalach i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

- Nie mogę potwierdzić na 100 proc., że na pewno 1 lipca uruchomimy nowe ceny. Szacunki są opracowywane, ale będzie to zależało również od stanowiska ministra finansów i tego, czy odpowiednie rezerwy finansowe zostaną uruchomione w odpowiednim czasie. Podział na III kwartał w formie aneksu i umowy sieciowe w IV kwartale - ułatwia nam ten manewr i będziemy w stanie przeprowadzić to bez ryzykownych ruchów - dodał szef Funduszu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum