Prezes NFZ po deklaracjach PiS: jest nadzór polityczny nad finansowaniem zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2015 17:58

Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje przejrzyście, a konstrukcja obecnego systemu zapewnia nadzór polityczny nad finansowaniem świadczeń w Polsce - ocenił w czwartek (9 lipca) w Zabrzu prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

Prezes NFZ po deklaracjach PiS:  jest nadzór polityczny nad finansowaniem zdrowia
Obecny system zapewnia nadzór polityczny nad finansowaniem świadczeń - uważa prezes NFZ, Fot. PTWP

Prezes NFZ - pytany przez dziennikarzy - odniósł się w ten sposób do zapowiedzi o likwidacji NFZ jaka padła w sobotę (4 lipca), gdy przedstawiciele największej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość i zjednoczonej prawicy podczas konwencji programowej w Katowicach przedstawili swój program wyborczy dotyczący m.in. ochrony zdrowia.

Eurodeputowany i b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha wskazał wtedy, że w kwestii odpowiedzialności za zdrowie Polaków należy przywrócić kontrolę państwa.

- Nie można takiego zadania powierzyć jakiejś instytucji, która nazywa się Narodowy Fundusz Zdrowia, która nie kieruje się słowem "każdy", tylko kieruje się słowem "ubezpieczony". W związku z tym prosta jest konstatacja: ten Narodowy Fundusz Zdrowia musi zniknąć, musi zostać rozwiązany - mówił Piecha podczas panelu na temat zdrowia.

- Chcemy, żeby odpowiedzialność za zdrowie Polaków przejęło na siebie państwo - dodał polityk.

- Decyzja należy parlamentu. Fundusz istnieje na podstawie ustawy i również ustawa może Fundusz rozwiązać, to jest dość oczywiste - powiedział w czwartek prezes Jędrzejczyk, pytany przez PAP o ocenę planowanych przez opozycję zmian.

Wskazał, że za niecały 1 proc. zebranej składki (to koszty funkcjonowania samego płatnika) NFZ obsługuje administracyjnie finansowanie świadczeń dla 37 mln Polaków. Robi to ok. 5,5 tys. pracowników Funduszu.

- Sposób pracy jest przejrzysty, umowy są pokazywane na stronach internetowych i ta przejrzystość, jawność jest zapewniona - uznał prezes NFZ.

Dodał, że zapewniony jest również wpływ polityczny na funkcjonowanie systemu zdrowia poprzez decyzje ministra kierującego tym resortem.

- To minister zdrowia poprzez rozporządzenia koszykowe wskazuje, co ma być finansowane, a poprzez współpracę z Agencją Oceny Technologii Medycznych, w jakiej wysokości mają być świadczenia finansowane. W związku z tym ten nadzór polityczny również w obecnym systemie jest zapewniony - zaznaczył.

O likwidacji NFZ mówiła również w sobotę na konwencji kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Program PiS i zjednoczonej prawicy przewiduje, że za jakość i sprawność opieki zdrowotnej odpowiedzialni byliby minister zdrowia i wojewodowie.

Budżet na dany rok miałby być podzielony na część przekazaną do dyspozycji dla wojewodów, oraz ministra zdrowia - na zadania mające ogólnopolski charakter, w szczególności na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych. Program opozycji przewiduje też m.in. przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum