Prezes NFZ o nowych zadaniach funduszu. "Organizacyjnie i finansowo jesteśmy przygotowani"

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2022 13:00

- Dzięki składkowemu systemowi finansowania świadczeń dysponujemy środkami na nowe zadania. Również pod kątem organizacyjnym, choć to wyzwanie, jesteśmy przygotowani do ich realizacji - zapewnił podczas sesji inaugurującej XVIII Forum Rynku Zdrowia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Prezes NFZ o nowych zadaniach funduszu. "Organizacyjnie i finansowo jesteśmy przygotowani"
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Fot. PTWP
  • - Wierzę, że ustawodawca bierze pod uwagę możliwości organizacyjne Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznaczył Filip Nowak, prezes NFZ, odnosząc się do rządowych planów zmiany zasad finansowania systemu ochrony zdrowia
  • Zmiany mają polegać m. in. na przeniesieniu finansowania ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych i tzw. leków 75+ z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Obawy o to, czy NFZ podoła nowym zadaniom, sygnalizowała w trakcie sesji inaugurującej XVIII Forum Rynku Zdrowia m.in. Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX Med
  • Nowak przyznał, iż jest świadomy tego, że rynek drenuje z pracowników kierowaną przez niego instytucję. - Staramy się podnieść wynagrodzenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to natomiast tylko część działań, które mogą przynieść satysfakcję z pracy w Funduszu - mówił

Prezes NFZ o zmianach w finansowaniu ochrony zdrowia. "Jest przestrzeń do tego typu działań"

W Warszawie rozpoczęła się 18. edycja Forum Rynku Zdrowia. Jednym z tematów, jakie poruszyli zaproszeni goście podczas sesji inauguracyjnej, była planowana zmiana finansowania m. in. ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych i tzw. leków 75+. Zamiast z budżetu państwa, miałyby być opłacane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Takie rozwiązanie przewiduje bowiem procedowany projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. 

Do planowanej reformy budżetowania instytucji odniósł się m.in. prezes NFZ, Filip Nowak.

- Dzięki składkowemu systemowi finansowania świadczeń dysponujemy środkami na nowe zadania - podkreślił.  

Jak zapewnił możliwości zarówno finansowania, jak i organizacyjne są wystarczające. - Myślę że wszyscy, którzy obserwują, czym się zajmujemy i jak podchodzimy do wykonywania swoich obowiązków, a także znają elastyczność działania instytucji nie mają wątpliwości, że radzimy sobie w trudnych sytuacjach i jesteśmy w stanie uporządkować pewne procesy w zależności od potrzeb, z korzyścią dla świadczeniodawców oraz przede wszystkim pacjentów - zapewniał. 

Nowak zaznaczył również, że część zadań, których finansowanie ma przejąć Fundusz, instytucja już wykonuje. 

- Wszyscy wiemy, że środki na finansowanie ratownictwa medycznego są tylko pewną kwotą, która jest obecnie przelewana na konto NFZ, a wszystkie postępowania, kontrole, cały proces zawierania umów, jak i ich realizacji leżą w gestii  pracowników  Narodowego Funduszu Zdrowia - przypomniał prezes NFZ. 

Zapewnił także, że obecna przestrzeń finansowa, możliwości organizacyjne, elastyczność działania i zaangażowanie pracowników NFZ, pozwalają mu optymistycznie spojrzeć na rządowe plany zmiany zasad finansowania systemu ochrony zdrowia.

- Jest to próba uporządkowania finansowania świadczeń i uporządkowania relacji między rynkiem a Narodowym Funduszem Zdrowia. W zasadzie od 2009 roku finansowanie świadczeń, które stają się standardem, przechodzi do NFZ. (...) Jeśli spojrzymy, jak rośnie plan, to widzimy, że jest przestrzeń finansowa do tego typu działań - mówił Nowak. 

Czy NFZ jest gotowy przejąć nowe zadania? "Zawsze miał problem z pracownikami"

Filip Nowak dodał także, iż wierzy, że ustawodawca bierze pod uwagę możliwości organizacyjne Narodowego Funduszu Zdrowia. Obawy w tym zakresie sygnalizowała m.in. Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX Med. 

- NFZ zawsze miał problem z pracownikami. To nie jest tak, że mamy specjalistów, którzy wyrastają nam jak grzyby z ziemi - zwróciła uwagę. 

Prezes Nowak uspokajał, że kadry NFZ gotowe są unieść ogrom odpowiedzialności, jaki spocznie na regulatorze po wprowadzeniu planowanych zmian. 

- Tak, oczywiście odczuwam chęć pozyskania moich współpracowników. Staramy się podnieść wynagrodzenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to natomiast tylko część podejmowanych działań, które mogą przynieść satysfakcję z pracy w Funduszu - mówił prezes NFZ.

Jako inne wskazał, stwarzanie możliwości rozwoju, uporządkowania wiedzy i "nienajgorszą atmosferę". 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum