Prezes NFZ na HCC Online: w przychodach Funduszu nie ma dramatu, pomogła 13. emerytura

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2020 17:33

Na razie od strony przychodowej w Funduszu nie dzieje się dramat. W kwietniu została wypłacona 13. emerytura, której nie uwzględnialiśmy na poziomie planowania finansowego w poprzednim roku. Ta "nadróbka" stabilizuje nasze dochody, ich poziom sięga tych sprzed roku - powiedział w poniedziałek (25 maja), podczas kolejnej zdalnej sesji w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online, prezes NFZ Adam Niedzielski.

Prezes NFZ na HCC Online: w przychodach Funduszu nie ma dramatu, pomogła 13. emerytura
FOT. PTWP

Niedzielski podczas sesji zatytułowanej "Finansowanie ochrony zdrowia - nowe spojrzenie w dobie pandemii" pytany był o to, czy spadek wpływów ze składek ZUS nie wpłynie na plany wydatków NFZ.

- Przede wszystkim warto powiedzieć, że wszystkie wydatki związane ze zwalczaniem COVID-19 nie są finansowane ze składek, które pobieramy z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, ale ze środków przekazywanych z budżetu państwa lub z funduszu COVID-owego, który funkcjonuje przy premierze Morawieckim. Mamy w ten sposób gwarancję, że zwalczanie COVID-19 nie ograniczy naszych wydatków na walkę z innymi chorobami - wskazał Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył, NFZ wchodząc w erę pandemii, przyjął filozofię działania, która polegała na zbudowaniu, razem z Ministerstwem Zdrowia, mechanizmów finansowych, kotwic, pozwalających stabilizować sytuację finansową systemu ochrony zdrowia. - Nie koncentrowaliśmy się na tym, jakie potencjalne scenariusze nas dotkną, nie wróżyliśmy z fusów, nie zastanawialiśmy się, czy skala redukcji gospodarczej wyniesie mniej czy więcej niż 10 procent. Chodziło o to, by zdefiniować polisę, która nas zabezpieczy przed turbulencjami - mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że ta ochronna konstrukcja jest wielopoziomowa - to choćby 6 proc. PKB na zdrowie, ale też uzupełnianie ubytku składek. - Mamy prawo ubiegać się o ich refundację. Mniej więcej tydzień temu złożyłem wniosek o taką refundację (w kwocie - red.) blisko pół miliarda składek - poinformował.

Niedzielski podkreślił, że w stabilizacji strony przychodowej Funduszu nie chodzi o dobro NFZ, ale przede wszystkim o pozycję szpitali, lekarzy i bezpieczeństwo pacjentów.

- Stabilność finansowa sektora zdrowia jest na satysfakcjonującym poziomie. Myślę, że świadczeniodawcy również, poprzez wypłatę tzw. 1/12 kontraktu niezależnie od poziomu aktywności, mogą potwierdzić, że na razie zagrożenia dla funkcjonowania sektora nie ma - skonstatował prezes NFZ.

Zobacz retransmisję całej sesji.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum