Prezes NFZ: do 29 grudnia kasa za nadlimity na kontach szpitali, priorytetowo zapłacimy za...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 15:45

Do 29 grudnia NFZ ma przelać na konta szpitali pieniądze za tzw. nadwykonania z poprzednich lat za świadczenia onkologiczne, porody czy intensywną terapię - poinformował w czwartek (21 grudnia) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Po raz pierwszy NFZ dostał dotację z budżetu państwa - 1 mld zł.

- Ten ruch finansowy pozwoli znacząco poprawić finanse w wielu szpitalach, ułatwi dyrektorom zarządzanie tymi szpitalami - mówił p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Fot. PTWP

Placówka medyczna, żeby uzyskać pieniądze z puli dotacji w wysokości 1 mld zł z budżetu państwa, musi podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia ugodę.

- Chcemy objąć tym procesem ugód wszystkie świadczenia nadlimitowe, ponadumowne, które zostały wykonane od 2006 r. do końca września 2017 r., jak również w drugim etapie postępowania ugodowego objąć wszystkie nadwykonania wykonane w czwartym kwartale tego roku - powiedział w czwartek (21 grudnia) na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii Andrzej Jacyna.

- Mamy nadzieję, że do 29 (grudnia) na kontach szpitali wylądują środki finansowe wynikające z ugód, które zostaną zawarte na świadczenia zrealizowane w poprzednich latach, jak również te świadczenia, które są dzisiaj w postępowaniach sądowych, jak również te świadczenia, które zrealizowano w 2017 r. i które chcemy zapłacić 100-procentowo - powiedział dziennikarzom p.o. prezesa NFZ.

W poprzednich latach wiele placówek medycznych, domagając się od Funduszu pieniędzy za wykonane ponad limit w kontrakcie usługi, zdecydowało się na wejście w spory sądowe.

1 mld zł to pieniądze z dotacji, której wydzielenie z budżetu państwa było możliwe dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przepisy weszły w życie w połowie grudnia. Na ich mocy Narodowy Fundusz Zdrowia, co do zasady uzyskujący przychód ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymał dotację.

Najpierw onkologia, intensywna terapia, porody
Andrzej Jacyna odniósł się też do podpisanej niedawno nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, dzięki której stopniowo do 2025 roku mają wzrastać do 6 proc. PKB publiczne nakłady na ochronę zdrowia.

- Wreszcie mamy perspektywę wzrostu tych nakładów do takiego poziomu, który być może będzie wystarczający, być może będzie wymagał korekty, ale to jest po raz pierwszy zadekretowany ustawowy obowiązek wzrostu tych nakładów. Jednocześnie po raz pierwszy Narodowy Fundusz Zdrowia dostał dotację z budżetu państwa, która to dotacja umożliwi nam zapłatę za nadwykonania za lata poprzednie - mówił Jacyna.

Wyjaśnił, że NFZ wybrał jako priorytetowe kilka dziedzin: onkologię, intensywną terapię, położnictwo (porody).

- Za te świadczenia płacimy w pierwszej kolejności. Po prostu jest łatwo zawrzeć na nie ugodę, bo tu chcemy zapłacić pełną cenę. Natomiast pozostałe zakresy świadczeń będziemy negocjować po 1 stycznia i będziemy dalej podpisywali ugody tak, żeby wyczerpać wszystkie zobowiązania, które dzisiaj posiadamy - mówił Jacyna.

Dodał, że kwota zobowiązań to 3 mld zł (plus zobowiązania za ostatni kwartał 2017 r.), a na wypłaty za świadczenia ponadlimitowe będzie przeznaczony "1 mld zł z dotacji z budżetu państwa" plus 800 mln zł środków własnych NFZ.

- I te środki są w dyspozycji dyrektorów oddziałów, jak również te środki finansowe, które jeszcze pozostają na kontach NFZ w oddziałach, będą użyte na ten cel. Stąd wniosek, ze średnio płacimy 60 do 70 proc. wartości za nadwykonania - mówił prezes NFZ.

Szpitale nie będą czekać latami
Ocenił, że to "propozycja uczciwa". Dodał, że ten poziom "pokrywa koszty stałe" zakładu opieki zdrowotnej, pieniądze szpitale dostaną "natychmiast", nie będą latami czekać na zakończenie procesów sądowych i na pieniądze.

- To jest kwota, która praktycznie równa się kwocie aktualnych zobowiązań wymagalnych w szpitalach, więc myślimy, że ten ruch finansowy pozwoli znacząco poprawić finanse w wielu szpitalach, po prostu ułatwi dyrektorom zarządzanie tymi szpitalami. Taki jest cel tego manewru - powiedział szef NFZ.

- Cieszymy się, że po raz pierwszy ministerstwo finansów, premier Morawiecki, podjęli decyzję tej sprawie i wzmocnili ochronę zdrowia dotacją. To jest rzecz dla nas przełomowa, ponieważ do tej pory decydenci od strony finansów, budżetu państwa, nie bardzo chcieli nas wspomagać, w poprzednich rządach nie było takiego ruchu - mówił Andrzej Jacyna.

Na jakie ponadlimitowe w Podlaskiem
Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że dzięki dotacji budżetowej, w Podlaskiem na opłacenie świadczeń ponadlimitowych będzie przeznaczonych 1 mln 435 tys. zł. 800 tys. zł z tej kwoty to dotacja budżetowa na leczenie i diagnostykę zrealizowane przez placówki medyczne ponad limit kontraktów tegorocznych. Dodał, że wysokość kwoty dotacji wynika z tego, że jest ona na tzw. świadczenia "niewygaszone, nierozliczone do tej pory".

Pieniądze będą przeznaczone na zapłacenie za świadczenia w intensywnej terapii, leczenie udarów, porody, świadczenia hematologiczne i terapię izotopową. Pozostała kwota - 350 tys. zł - trafi do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na hospitalizacje neurologiczne.

Olesiński poinformował również, że niezależnie od tej kwoty, w 2017 r. podlaski NFZ zapłacił szpitalom "sukcesywnie" nadwykonania na sumę 17 mln zł. Dodał, że w 2017 r. podlaskie szpitale dostały ponad 1,2 mld zł na świadczenia i było to o 126 mln zł więcej niż w 2016 r.

- Tylko z racji na wejście w życie sieci szpitali nasze placówki dostały więcej o 53 mln zł - powiedział Olesiński. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum