Prezes Malinowski: reforma szpitalnictwa nie będzie możliwa bez współpracy samorządów
W nowym projekcie ustawy o reformie szpitalnictwa nie zmieniono wskaźników oceny szpitali w celach kategoryzacji. Nadal są to wskaźniki tylko i wyłącznie finansowe - mówi prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski, analizując w oparciu o wstępne informacje zmieniony projekt ustawy.

- Prezes OZPSP: - Agencja Rozwoju Szpitalnictwa ma zajmować się tylko szpitalami, ale równocześnie powinna przebiegać reforma i innych poziomów systemu ochrony zdrowia - AOS, POZ
- Dobrze, że w uwzględnionych uwagach jest już mowa o współpracy z samorządem w procesie restrukturyzacji szpitali - podkreśla Waldemar Malinowski
- Prezes OZPSP pozytywnie ocenia rozszerzenie katalogu przesłanek zwalniających z egzaminu uprawniającego do zajmowania stanowiska kierownika podmiotu szpitalnego
- Jeśli ustawa o modernizacji i reformie szpitalnictwa ma wejść w III kwartale i zacząć działać od I kwartału 2023 r., trzeba też rozstrzygnąć jak ma wyglądać kwalifikacja do sieci szpitali - mówi
Kryteria kategoryzacji szpitali bez zmian
- Ze zmienionego projektu ustawy nadal wynika, że podmiotem, który będzie miał decydujący wpływ na dostosowanie działalności podmiotu szpitalnego do potrzeb, będzie Agencja Rozwoju Szpitali. To oznacza centralizację zarządzania - podkreśla Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, po wstępnym zapoznaniu się z projektem.
Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (9 maja) przedstawiło projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa z uwzględnionymi uwagami po konsultacjach społecznych.
- Agencja Rozwoju Szpitalnictwa ma zajmować się tylko szpitalami, ale równocześnie powinna przebiegać reforma i innych poziomów systemu ochrony zdrowia - AOS, POZ. Na system trzeba spojrzeć całościowo, bo szpital nie może funkcjonować należycie bez współpracy z POZ i odwrotnie - zwraca uwagę prezes Waldemar Malinowski.
Zauważa, że w nowym projekcie nie zmieniono wskaźników oceny szpitali w celach kategoryzacji. Nadal są to wskaźniki tylko i wyłącznie finansowe.
Restrukturyzacja szpitali nie powiedzie się bez współpracy samorządów
Pozytywnie należy ocenić, że w opiniowanie planów rozwojowych i naprawczo-rozwojowych w zakresie obowiązku dostosowania działalności podmiotu szpitalnego do lokalnych i regionalnych potrzeb zdrowotnych włączono wojewodę.
- Zawsze jednak potrzebna będzie oddolna współpraca samorządowców po to, żeby reformować ochronę zdrowia w pełnym zakresie. Dobrze, że w uwzględnionych uwagach jest już mowa o współpracy z samorządem - zaznacza Waldemar Malinowski.
Jak zwraca uwagę Ministerstwo Zdrowia, odwołując się do ustawy o działalności leczniczej, dopuszczono w niej możliwość tworzenia i prowadzenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez związek jednostek samorządu terytorialnego.
- To w jakimś sensie realizacja koncepcji proponowanej przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych - mówi prezes Malinowski.
- Konsolidacja świadczeń oparta o porozumienie samorządów. Dwa, trzy powiaty, starostowie, dyrektorzy szpitali i personel mogą się porozumieć i ustalić zakres świadczeń w szpitalu. Nie w każdym szpitalu powiatowym muszą być 4 podstawowe oddziały. Może się okazać, że pełne wykorzystanie infrastruktury czy diagnostyki, np. ze względu na braki personelu w jakimś szpitalu, może być trudne. Powiaty zatem powinny wspólnie podejmować restrukturyzację, tak, żeby w rejonie jak zapewnić jak najlepszą opiekę - zauważa prezes OZPSP.
Jeśli ustawa ma wejść, potrzebna decyzja dotycząca sieci szpitali
W opinii Waldemara Malinowskiego za oczywiste należy uznać zwiększenie wymagań, koniecznych dla objęcia stanowiska prezesa Agencji Rozwoju Szpitalnictwa: ukończenie studiów podyplomowych MBA lub posiadanie stopnia naukowego doktora w wyszczególnionych dziedzinach. - Prezesem Agencji musi być ekspert z ogromną wiedzą, który będzie umiał zdefiniować każdy zakres systemu szpitalnictwa, nie wiem czy nawet stopień doktora jest tu wystarczający - zaznacza.
Prezes OZPSP pozytywnie ocenia rozszerzenie katalogu przesłanek zwalniających z egzaminu uprawniającego do zajmowania stanowiska kierownika podmiotu szpitalnego. - Kwestia egzaminu i koniecznych studiów podyplomowych MBA zwalniających z tego egzaminu, budziły wiele kontrowersji, gdyż w naszej ocenie nie tylko wiedza, ale doświadczenie w pracy menedżera są bardzo ważne - przypomina.
W ocenie prezesa zaskakuje pozostawienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalach. To wymaga tworzenia kolejnej grupy lekarzy, którą szpital musi znaleźć.
Jak podkreśla prezes Malinowski, z pierwszych informacji wynika, że nie zdecydowano na temat sieci szpitali. - Mamy maj. Ustawa o modernizacji i reformie szpitalnictwa ma wejść w III kwartale i zacząć działać od I kwartału 2023 r. Tymczasem nie wiemy jak będzie wyglądała kwestia konkursów, kwalifikacji do nowej sieci - mówi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)