Prezes Jacyna o przyczynach problemów kadrowych NFZ

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 26 marca 2018 08:35

Fundusz boryka się z problemami kadrowymi - potrzebuje pracowników głównie do kontroli świadczeniodawców oraz działu IT, ale tych niełatwo znaleźć. Przyczyną są przede wszystkim zbyt niskie propozycje płacowe, które mogę zaoferować - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ.

Andrzej Jacyna: - Mamy problemy z naborem pracowników, a ci, którzy pracują, odchodzą do innych instytucji. Fot. PTWP

Narodowy Fundusz Zdrowia zatrudnia ponad 5 tys. osób. Potrzebuje jednak zdecydowanie więcej pracowników - tych niełatwo znaleźć, a dodatkowo, po ogłoszeniu przez PiS likwidacji NFZ, wiele osób odeszło. Niepewność co do dalszych losów instytucji sprawia, że o nowych pracowników jest coraz trudniej.

Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ, przyznaje, że problem istnieje.

- Mamy problemy z naborem pracowników, a ci, którzy pracują, odchodzą do innych instytucji. Najczęściej do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji albo do naszych świadczeniodawców. Zatrudniamy więc ludzi młodych, niedoświadczonych i na pewno instytucja na takich manewrach kadrowych traci - mówi.

Zapytany, gdzie leży przyczyna problemów kadrowych, twierdzi, że w zbyt niskich płacach, które Fundusz może zaoferować.

- To nie są konkurencyjne płace na rynku, w związku z czym dla wielu nie są one interesujące. Nie pomaga nam również fakt, że ogłoszona została likwidacja NFZ, która zresztą została później odroczona o dwa lata - tłumaczy Jacyna.

Wylicza, że obecnie NFZ zatrudnia ponad 5 tys. osób, ale biorąc pod uwagę dodatkowe zadania, które się pojawiają, powinien zatrudniać kolejne.

- Przez ostatnie dwa lata udało się przekonać decydentów do zwiększenia poziomu zatrudnienia łącznie o ponad 100 etatów - dodaje prezes NFZ.

W 2016 r. średnie wynagrodzenia urzędników wynosiły w NFZ ponad 5 tys. zł brutto, a w centrali ponad 7 tys. zł brutto.

Więcej: www.pulshr.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum