Prezes Jacyna na RDS ws. płac: działania części szpitali są "na pograniczu jakiegoś sabotażu"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 19:10

Są ogromne dysproporcje w wynagrodzeniach

Prezes zarządu Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido zwróciła uwagę, że w projekcie wskazano, że nie będzie on skutkował przekazaniem podmiotom leczniczym dodatkowych środków z budżetu państwa w 2018 r. - Jest ryzyko, że jak tak dalej pójdzie (...) pracodawcy będą rozkładać ręce, bo nie będzie z czego sfinansować (podwyżek) - powiedziała. Oceniła, że porozumienie z rezydentami wprowadziło ogromne dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami pracowników medycznych.

P.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna powiedział, że chciałby, aby rozwiązania zaproponowane w porozumieniu z rezydentami mogły być wprowadzone już od 1 lipca. Jednocześnie dodał, że konieczna jest możliwie szybka nowelizacja ustawy regulującej wzrost nakładów na ochronę zdrowia, "ponieważ inaczej skonsumować to porozumienie i zmiany w ustawie (o minimalnych wynagrodzeniach - PAP) proponowane dzisiaj, będzie trudno, ponieważ one będą wprost prowadziły do wzrostu zadłużenia na poziomie szpitali".

Szef NFZ komentował także doniesienia o problemach szpitali ze spełnieniem oczekiwań finansowych pracowników. - Z ostatnich tygodni mam taką refleksję, że wydaje mi się, że część dyrektorów zbyt łatwo poddaje się dyktatowi określonych grup zawodowych i wydaje mi się, że to są działania wręcz na pograniczu jakiegoś sabotażu. Dyrektor szpitala podpisuje zgodę na podwojenie wynagrodzeń i nie ma żadnego pokrycia w środkach finansowych z przychodów, to ja się pytam, co robi organ założycielski w tym czasie? Dla mnie to są rzeczy niedopuszczalne - powiedział Jacyna.

Szef NFZ powiedział, że gdyby udało się w tym roku podwyższyć finansowanie ochrony zdrowia o 0,11 proc., do systemu trafiłoby ok. 2 mld zł. - Z rozliczeń wstępnych roku 2017, z rezerw zawartych w budżecie NFZ wynika, że to mogłoby być ok. 3 mld do uruchomienia. Czyli łącznie byłaby to kwota zbliżona do 5 mld, które pojawiły się w drugiej połowie 2017 r.; podobna skala wzrostu nakładów. To jest duży wzrost i jestem pewien, że on pokrywa ewentualne ruchy płacowe związane z tą ustawą - powiedział Jacyna.

Podczas posiedzenia uzgodniono, że resort zdrowia przygotuje odpowiedzi na uwagi strony społecznej. Termin kolejnego posiedzenia zespołu wyznaczono na 29 marca.

Olga Zakolska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum