TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Prezes Jacyna na RDS ws. płac: działania części szpitali są "na pograniczu jakiegoś sabotażu"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 19:10

Podwyższenia wynagrodzeń domaga się także Forum Związków Zawodowych. - Pracownicy niezadowoleni z wynagrodzeń w ochronie zdrowia będą przechodzić (do pracy) w innych dziedzinach - przekonywała Krystyna Ptok z FZZ. Przypominała także o brakach kadrowych w ochronie zdrowia, np. wśród pielęgniarek.

Tomasz Dybek z Porozumienia Zawodów Medycznych powiedział, że PZM "wyraża oburzenie i głębokie niezadowolenie" z projektu przedstawionego przez MZ. - Proponowana nowelizacja w żadnym stopniu nie odpowiada oczekiwaniom postulowanym przez środowisko medyczne. PZM oczekuje od strony rządzącej kompleksowego podejścia do nowelizacji ustawy, a nie pozorowanych działań - powiedział.

Wiceminister Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że projekt stronie społecznej był przedstawiony już jesienią, a następnie został "skonkretyzowany" po uzgodnieniach międzyresortowych. Przypomniała, że na mocy porozumienia, jakie 8 lutego MZ zawarło z Porozumieniem Rezydentów OZZL, minister Łukasz Szumowski zobowiązał się do końca 2018 r. podjąć rozmowy na temat warunków pracy innych zawodów medycznych.

Krytycznie o porozumieniu z rezydentami

- Czy mamy rozumieć to jako zachętę do innych akcji? Bo rozumiem, że Rada Dialogu Społecznego nie jest forum, na którym będziemy rozmawiać o wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych? - pytała Urszula Michalska z OPZZ. - Podpisując takie porozumienie, należy mieć na uwadze konsekwencje. Nie sam lekarz, nie sama pielęgniarka, nie sam fizjoterapeuta pracują w placówkach ochrony zdrowia - podkreśliła.

Krytycznie o porozumieniu mówiła także Ochman. - Oczywiście pan minister mógł zawrzeć to porozumienie, natomiast ono w żaden sposób nie może być wiążące dla partnerów społecznych - oceniła. Apelowała o respektowanie przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Prosiła przedstawicieli rządu "o to, aby nie zawierano separatystycznych porozumień z żadnymi grupami zawodowymi, jeśli one nie są zrzeszone w związkach zawodowych".

Wiceminister Szczurek-Żelazko zapewniała, że RDS "jest tym forum, na którym będą wypracowywane kwestie związane z wynagrodzeniami pracowników ochrony zdrowia".

Szczurek-Żelazko poinformowała, że szacunkowy koszt nowelizacji to ok. 5,5 mld zł. Oznacza to, że po wejściu w życie projektowanych przepisów łączny koszt uregulowania minimalnych wynagrodzeń w placówkach leczniczych wzrósłby do 68,2 mld zł w ciągu 10 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum