Prezes BetaMed SA: opieka długoterminowa wymaga zwiększenia nakładów

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia22 października 2021 21:43

Jak zauważa Beata Drzazga, prezes zarządu BetaMed SAwiele krajów przeznacza znacznie większe pieniądze na opiekę długoterminową. Nie poprawimy dostępności do zakładów opiekuńczych i opieki domowej bez zwiększenia nakładów.

Beata Drzazga: Opieka długoterminowa wymaga zwiększenia nakładów. Fot PTWP
  • Dostanie się do ośrodka opiekuńczego wymaga w kraju oczekiwana w kolejce sięgającej nawet do 3 lat
  • Pacjenci, po rozwiązaniu głównego problemu zdrowotnego nie muszą pozostawać w szpitalach, by zapewnić im właściwą opiekę
  • Mogłyby powstawać nowe zakłady opiekuńcze, ale nie są otwierane, gdyż przy obecnej stawce wycen takie ośrodki trudno utrzymać
  • Seniorzy wymagający opieki długoterminowej przez lata płacili składki na NFZ i mają prawo oczekiwać właściwego poziomu opieki

Opieka długoterminowa - potrzebne większe nakłady

Opieka długoterminowa jest prowadzona w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, także w domu pacjenta - wyjaśnia Beata Drzazga, prezes zarządu BetaMed SA, zwracając uwagę na konieczność rozwijania takiej opieki, by sprostać rosnącym potrzebo starzejącego się społeczeństwa.

Opieka długoterminowa obejmuje seniorów, ale również dzieci i osoby dorosłe w młodym wieku, w tym m.in. wymagające wsparcia oddechu respiratorem.

Jak zauważa Beata Drzazga, wiele krajów przeznacza znacznie większe pieniądze na opiekę długoterminową. Dostanie się do ośrodka opiekuńczego wymaga w kraju oczekiwana w kolejce sięgającej nawet do 3 lat. - Oczywiście ten system może być zmodernizowany, ale dostępności do tej opieki nie poprawimy, jeśli nie zostaną na nią poważnie zwiększone nakłady - podkreśla prezes BetaMed-u.


Pacjenci, po rozwiązaniu głównego problemu zdrowotnego nie muszą pozostawać w szpitalach, by zapewnić im właściwą opiekę. Mogłyby powstawać nowe zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, ale nie są otwierane, gdyż przy obecnej stawce wycen takie ośrodki trudno utrzymać.

Postawmy na jakość opieki długoterminowej

Jak podkreśla Beata Drzazga, nie mogą to być ośrodki z pokojami, w których stoi tylko łóżko i szafka. Muszą one zapewniać pacjentom standard opieki zapewniający godne starzenie. - Ważne są inwestycje nie tylko w mury, ale także wystarczająca liczba personelu i jego empatia w podejściu do pacjenta - dodaje.

- Jakość opieki jest bardzo ważna. Dlatego wypowiadałam się przeciwko ośrodkom, w których stworzono bardzo złe warunki. Były to pojedyncze sytuacje - mówi Beata Drzazga, zaznaczając, że seniorzy wymagający opieki długoterminowej przez lata płacili składki na NFZ i mają prawo oczekiwać właściwego poziomu zaopiekowania.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum