PAP/Rynek Zdrowia | 21-12-2010 15:25

Premier: podwyższenie stawki za świadczenia POZ nie wchodzi w grę

Podwyższenie stawki za świadczenia zdrowotne w 2011 r. nie wchodzi w grę - powiedział premier Donald Tusk odnosząc się do postulatów lekarzy rodzinnych z Porozumienia Zielonogórskiego. Zapewnił, że w styczniu nie będzie kłopotów z dostępem do lekarzy rodzinnych.

– Ustaliliśmy, że będziemy szukali takiego wyjścia z sytuacji, które nie będzie dokuczliwe dla pacjentów, a więc wszystko wskazuje, że dziś, najpóźniej jutro, wspólny komunikat będzie możliwy i nie będzie jakichś problemów z dostępnością do lekarzy rodzinnych w styczniu – powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu 21 grudnia.

– Ja nie ukrywałem, że nie wchodzi w rachubę podwyższenie tzw. stawki kapitacyjnej, szczególnie wtedy, kiedy szukamy wszędzie oszczędności, także często w kieszeniach obywateli. W tym przypadku podwyżka dla grupy zawodowej, która nie jest w najgorszej sytuacji, delikatnie powiem, nie miałaby jakiegoś szczególnego uzasadnienia – dodał Tusk.

Lekarze rodzinni z PZ od podniesienia stawki za świadczenia uzależniają podpisanie kontraktów z NFZ na 2011 rok. Rano spotkał się z nimi premier, na popołudnie zapowiedziano rozmowy w Ministerstwie Zdrowia.