Premier o surowych karach dla placówek narażających zdrowie i życie pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2013 19:30

Nie będzie tolerancji dla placówek, które nie wywiązują się z kontraktu i nie zapewniają odpowiedniej liczby lekarzy, narażając tym samym życie i zdrowie pacjentów - mówił we wtorek (2 kwietnia) premier Donald Tusk.

Premier o surowych karach dla placówek narażających zdrowie i życie pacjentów

Szef rządu odniósł się do danych Narodowego Funduszu Zdrowia, z których wynika, że 30 proc. placówek nocnej opieki zdrowotnej nie działa prawidłowo. 

Premier przypomniał, że lecznice, które nie spełniają norm, zostaną "bardzo mocno ukarane finansowano, nawet zerwaniem kontraktu z NFZ".

Dodał, że chodzi o jednostki, które podpisują kontrakty i biorą pieniądze Funduszu, deklarując, że zatrudniają wystarczającą liczbę lekarzy, a następnie się okazuje, że lekarzy jest wyraźnie mniej niż to wynika z kontraktu. - To jest po porostu oszukiwanie pacjentów i narażanie ich na utratę zdrowia i życia. Absolutnie nie do zaakceptowania - podkreślił premier. 

Informacje po kontroli NFZ wskazują, że w co trzeciej kontrolowanej placówce udzielającej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one m.in. braku w miejscu udzielania świadczeń wymaganej liczby lekarzy oraz zadeklarowanego dodatkowego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. W 32,5 proc. przychodni liczba lekarzy była niezgodna z zadeklarowaną w umowie; w przypadku pielęgniarek dotyczyło to 27,5 proc. placówek. 

NFZ podkreśla, że wyniki kontroli potwierdzają potrzebę dokonania zmian w zasadach kontraktowania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Fundusz zapowiedział, że obecność pediatry w składzie lekarskim będzie wysoko premiowana przy kontraktowaniu. NFZ ma też preferować podmioty zapewniające zaplecze diagnostyczne, możliwość transportu i nagrywania rozmów. 

Systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej opieki dotyczące najmłodszych zapowiadał również w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Ma to związek m.in. z tragicznymi wydarzeniami w Skierniewicach, gdzie zmarło 2,5-letnie dziecko, które trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum