Premier o nowej składce zdrowotnej: nie zostanie na dotychczasowym poziomie

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP06 września 2021 05:40

Składka zdrowotna. Polski Ład wprowadzi zmiany w wysokości składki zdrowotnej. Mateusz Morawiecki odniósł się do protestów w sprawie zmiany jej wysokości. - Na pewno nie będzie tak, że składka zdrowotna pozostanie na dotychczasowym poziomie - oświadczył premier.

Nowa składka zdrowotna. Czy zostanie obniżona? Stanowisko ws. zajął premier Morawiecki Fot. Shutterstock
  • Polski Ład i proponowane zmiany podatkowe wywołały spore kontrowersje. Krytykowany jest też pomysł modyfikacji składki zdrowotnej
  • W obliczu fali krytyki, rząd rozważa obniżenie jej wysokości z 9 do 3 procent - podają media
  • O to, co zamierza rząd był pytany premier Mateusz Morawiecki
  • - Na pewno nie będzie tak, że składka zdrowotna pozostanie na dotychczasowym poziomie - oświadczył premier. System finansów publicznych musi się spinać; musimy mieć źródła dochodów - dodał.

Premier o nowej składce zdrowotnej: nie zostanie na dotychczasowym poziomie

Premier w sobotę w RMF FM był pytany o planowane zmiany w przepisach podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

Jak mówił szef rządu, dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w Polskim Ładzie, 18 mln Polaków zapłaci niższe podatki, "a dla 90 proc. Polaków jest to program pozytywny lub neutralny".

- Naprawiliśmy system finansów publicznych. To jest system naczyń połączonych. Nie bez powodu możemy obniżyć podatki dla 18 mln Polaków poprzez kwotę wolną - powiedział premier.

Dodał, że kwota wolna zostanie zwiększona i "teraz będzie można zarobić 30 tys. zł rocznie i nie zapłacić podatku".

Premier podkreślił, że "system finansów publicznych musi się spinać".

Wcześniej pisaliśmy: Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc. Rząd bliski podjęcia decyzji

Składka zdrowotna. Polski Ład zakłada, że będzie na poziomie 9 proc.

 

Musimy mieć źródła dochodów - to jest pierwsza rzecz - za to jesteśmy chwaleni przez Komisję Europejską, instytucje międzynarodowe, agencje ratingowe - to jest solidny fundament naszego wzrostu - tłumaczył szef rządu.

Morawiecki był pytany o to, czy rząd zrobi krok w tył w sprawie zmian dotyczących składki zdrowotnej w Polskim Ładzie. Po wejściu w życie przepisów z Polskiego Ładu składka ma wynosić 9 proc. dochodu i nie będzie jej można odliczyć od podatku.

- Na pewno nie będzie tak, że składka zdrowotna pozostanie na poziomie dotychczasowym, tzn. 53 zł, to znaczy z 9 (proc. - PAP) można odliczyć 7,75 (proc.- PAP). My dyskutujemy i z samorządowcami i z przedsiębiorcami i z pracownikami. Ja dyskutowałem ze związkami zawodowymi na ten temat, które zaczęły dostrzegać ogromne korzyści z tego powodu. Ponieważ dla większości pracowników, świata pracy, podatki będą zdecydowanie niższe, bo nie będziemy płacić podatków do 30 tys. zł - tłumaczył szef rządu.

Czytaj również: Polski Ład. Nowe podatki uderzą w pielęgniarki, lekarzy i menedżerów. Ekspert tłumaczy, co się zmieni

Jak zmieni się składka zdrowotna? Konkrety poznamy w najbliższych kilku dniach

Jak mówił, "po to była ustawa w konsultacjach, żebyśmy przedstawiali całą gamę rozwiązań". "I dla ryczałtowców np. - już na samym początku zaproponowaliśmy (...) że ta składka (zdrowotna - PAP) dla ryczałtowców, będzie niższa, ponieważ tam trudno jest obliczyć składkę od dochodu, bo ryczałtowcy rozliczają się od przychodu" - wyjaśnił.

Pytany, ile zapłacą podatku liniowcy, premier powiedział, że "to się okaże po ostatecznym kształcie ustawy". "My dyskutujemy o tym. Wielu z przedsiębiorców będzie miało korzyść z tego powodu" - dodał.

Dopytywany, kiedy poznamy konkrety, Morawiecki odparł: "W najbliższych kilku dniach".

Jak mówił w lipcu br. minister finansów Tadeusz Kościński, odnosząc się do projektu ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu, wyrównane płacenia składki zdrowotnej będzie oznaczało że wszyscy, bez względu na to, jaką mają formę zatrudnienia zapłacą taką samą składkę zdrowotną.

"Będzie ona wynosić 9 proc. od osiąganych dochodów bez możliwości odliczenia jej części od podatku" - powiedział wówczas.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to:

  • 7 proc. PKB na zdrowie;
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł
  • podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł),
  • inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy,
  • mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności
  • a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

Polecamy: Polski Ład. W połowie września rząd przyjmie projekt ustawy zmieniającej podatki

Polski Ład i nowe podatki. Lekarze, pielęgniarki i menadżerowie nie zaakceptują spadku dochodów. Zapłacą zleceniodawcy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum