×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Premier o darmowych lekach dla dzieci i osób 65 plus od września: nie wykluczam, że jest to możliwe

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP29 maja 2023 12:35Aktualizacja: 29 maja 2023 12:54

Nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wypowiedzi szefa MZ Adama Niedzielskiego, że rozważany jest scenariusz wprowadzenia od września br. darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus.

Premier o darmowych lekach dla dzieci i osób 65 plus od września: nie wykluczam, że jest to możliwe
Premier RP Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Polak
  • Program darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus wejdzie najpóźniej od początku 2024 r.
  • - Rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział w niedzielę w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.
  • Premier był pytany w poniedziałek w Radomiu o to, czy decyzja w sprawie wprowadzenia od września darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus już zapadła i czy w związku z tym jest szansa, by również świadczenie 800 plus zostało wdrożone wcześniej

Echa konwencji programowej PiS

- Decyzje związane z naszą konwencją programową to decyzje kierownictwa politycznego PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Tutaj nie decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia, ale całe kierownictwo polityczne. Jak tę decyzję podejmiemy, to wtedy poinformujemy o tym. Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły - powiedział Morawiecki.

Zauważył jednocześnie, że wkrótce "wielki program społeczny 500 plus będzie nazywany 800 plus", ponieważ będzie "podwyżka tego wielkiego, wspaniałego świadczenia, które wyeliminowało pokłady biedy z różnych zakątków Polski".- "Już od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiedział premier.

- Będziemy za chwilę analizować tę ustawę na Radzie Ministrów, następnie będziemy przekazywać ją do parlamentu. Wcześniej jeszcze cały okres konsultacji, konsultacje społeczne - wskazał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że podwyżka świadczenia "znacząco przekracza inflację".

- Myślę, że troszeczkę to boli naszych oponentów politycznych, ponieważ oni myśleli, że podniesiemy może o 100 zł, może o 200 zł. Wtedy mówiliby, że inflacja i tak była wyższa. Teraz, zwróćcie uwagę szanowni państwo, drodzy Polacy, że nie ma żadnego takiego głosu, bo oni wiedzą, że nawet gdyby negatywne, pesymistyczne prognozy inflacyjne się sprawdziły, to i tak ta podwyżka do 800 zł znacząco przebija całą inflację - powiedział premier.

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500plus zostanie zastąpione nową stawką - 800 plus. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od nowego roku.

W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze