PAP/Rynek Zdrowia | 02-01-2015 15:42

Premier Kopacz nie zaangażuje się w negocjacje z POZ

Rzeczniczka rządu Iwona Sulik powiedziała, że informacji, które przekazuje minister zdrowia do KPRM wynika, że bezpieczeństwo pacjentów jest zapewnione. To odpowiedź na apel PiS i SLD, by w sprawę rozmów z Porozumieniem Zielonogórskim zaangażowała się premier Ewa Kopacz.

- Minister Arłukowicz podjął się wykonania zadania, powiedział, że nadrzędnym celem jest zabezpieczenie pacjenta i z tych informacji, które przekazuje do KPRM wynika, że bezpieczeństwo jest zapewnione - podkreśliła Sulik.

- Warto by było, by opozycja powiedziała, po której stoi stronie: czy po stronie tych 80 proc. lekarzy, którzy podpisali umowy i traktują swój zawód jako służbę pacjentowi, czy po stronie tych 20 proc., którzy pacjentów traktują jak kartę przetargową i za podpisanie umów żądają 2 mld zł - podkreśliła rzeczniczka rządu. Zapewniła, że rząd Ewy Kopacz stoi po stronie pacjenta.

Na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że jest początek stycznia i - jak co roku - chaos w służbie zdrowia. 

Według niego, niepokój budzi też milczenie premier w tej sprawie. Błaszczak zapowiedział ponadto, że PiS zażąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, na której minister zdrowia wytłumaczy się ze swoich działań i rozmów z PZ.

Pytany o termin nadzwyczajnego posiedzenia komisji zdrowia jej przewodniczący Tomasz Latos (PiS) powiedział, że komisja może zostać zwołana 9 albo 13 stycznia. - To jest kwestia techniczna - mówił.

Także w piątek na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński przekonywał, że minister zdrowia nie może dalej prowadzić rozmów z lekarzami z PZ. Nawiązał do tego, że w wyniku fiaska negocjacji z resortem zdrowia PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów.