Premier Donald Tusk spotka się z lekarzami z PZ

Autor: RMF24, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2010 19:24

Premier włączy się w negocjacje z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Jak podaje RMF24, do spotkania dojdzie we wtorek (21 grudnia) o godz. 10.00.

Premier Donald Tusk spotka się z lekarzami z PZ

Przypomnijmy, że Federacja Porozumienie Zielonogórskie skierowała w poniedziałek (20 grudnia) list do premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie. PZ nadal nie podpisało kontraktów z NFZ na 2011 rok.

„Panie premierze, 14 spotkań, które odbyliśmy w ciągu ostatniego półrocza z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i NFZ, dowiodły, że nie wykazują oni troski o podstawową opiekę zdrowotną (POZ) Polaków. Dlatego zwracamy się do pana o rozmowę, w której gotowi jesteśmy rzeczowo zapoznać pana z powagą tej sytuacji” – stwierdzają w liście lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

W ocenie PZ, „rząd nie wie, w jak dramatycznej sytuacji znajduje się podstawowa opieka zdrowotna”. Federacja podkreśla, że od sierpnia 2008 roku, poziom finansowania POZ się nie zmienia, co uniemożliwia utrzymanie odpowiedniego standardu opieki lekarskiej.

„W nadchodzącym roku 2011 NFZ przeznaczył na podstawową opiekę zdrowotną 12,71 proc. swojego budżetu. Tym samym wskaźnik ten zmniejszył się o kilkadziesiątych proc. w stosunku do 2010 roku. Oznacza to, że przy miesięcznej stawce, która obecnie wynosi 8 zł, koszt specjalistycznego świadczenia medycznego dla jednego obywatela w zakresie POZ wyceniony został na poziomie, który jedynie można zawrzeć w sloganie "Za Big Maca lecz Polaka" – pisze PZ w liście do premiera. Porozumienie zaznacza, że „lekarze muszą ograniczać się do wykonywania najbardziej niezbędnych badań, z innych pacjenci muszą rezygnować lub robić je prywatnie”.

PZ jeszcze raz powtarza groźbę, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, lekarze zrzeszeni w federacji nie podpiszą kontraktów z NFZ na 2011 roku. Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad lekarzy należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort zdrowia jest gotów spełnić jeden z postulatów lekarzy rodzinnych i zdjąć z nich dodatkowe obowiązki związane ze zwiększoną sprawozdawczością do NFZ, jednak nie ma pieniędzy na zwiększenie stawki płaconej za jednego pacjenta.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl od stycznia 2011 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mieliby przekazywać do Funduszu bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, od 1 stycznia 2011 r. świadczeniodawcy mają przesyłać dane z identyfikacją niektórych grup pacjentów – dzieci i młodzieży.

Dodajmy, że w poniedziałek (20 grudnia) premier Donald Tusk podpisał dymisję wiceminister zdrowia Marka Twardowskiego (jednego z założycieli Porozumienia Zielonogórskiego i byłego głównego negocjator PZ). Powodem dymisji jest prawdopodobnie  spór o kontrakty na 2011 rok z Porozumieniem oraz opóźnienie w wejściu w życie listy leków refundowanych, na której miały znaleźć się długo działające analogi insulinowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum