Prawnicy gdańskiego szpitala: NFZ wykorzystuje pozycję monopolisty

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2011 12:51

Prawnicy, którzy będą reprezentować Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie w sprawie przeciwko NFZ o brak zapłaty za pracę SOR i karetki N uważają, że działanie Funduszu można zakwalifikować nawet jako przestępstwo karne...

Szpital na Zaspie nie podpisał kontraktu z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na finansowanie leczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Powodem była zbyt niska - zdaniem dyrekcji lecznicy - wycena świadczeń przez Fundusz. Dlatego szpital rozlicza się z płatnikiem według indywidualnych faktur za każdego pacjenta SOR.

Lecznica w Gdańsku-Zaspie nie ma również kontraktu na karetkę N, na którą Fundusz zaproponował ryczałt - 3270 zł na dobę. Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala, oszacowała koszty tych świadczeń na poziomie 4,5 tys. zł na dobę. W efekcie od początku 2011 r. przewozy karetką N są finansowane na podstawie art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mówiącego o pomocy w przypadkach nagłych.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, sytuacja, w której Fundusz, mimo otrzymania 4700 faktur, nie zapłacił za ani jedną procedurę ratującą życie, można potraktować jako przymuszenie dyrektora lecznicy do określonego zachowania.

W opinii cytowanego przez gazetę mec. Romana Nowosielskiego z kancelarii Nowosielski Gotkowicz i partnerzy, która zgodziła się reprezentować gdański szpital, postępowanie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w stosunku do Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie jest próbą przymuszenia przez monopolistę, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, do podpisania niekorzystnego dla szpitala kontraktu.

Sprawa, którą wytoczy szpital na Zaspie o zapłatę w takiej skali za świadczenia wykonywane bez kontraktu z NFZ będzie pierwszą taką w Polsce.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum