Prawie 600 pielęgniarek idzie do sądu. Dyrekcja nie uznała kwalifikacji personelu

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, TVP3 Kraków25 stycznia 2023 13:18

Prawie 600 pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o swoje podwyżki zamierza powalczyć w sądzie. Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nawet 70 proc. szpitali w Małopolsce nie wprowadziło siatki płac przewidzianej ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia - informuje krakowski oddział TVP.

Prawie 600 pielęgniarek idzie do sądu. Dyrekcja nie uznała kwalifikacji personelu
Personel pielęgniarski kolejnego szpitala zamierza walczyć o podwyżki w sądzie Fot. Shutterstock
  • Blisko sześćset pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zdecydowało się wystąpić na drogę sądową o należne ich zdaniem podwyżki 
  • Dyrekcja placówki po wprowadzeniu nowelizacji przepisów o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym w ochronie zdrowia, przestała uznawać kwalifikacje personelu, aby nie płacić wyższych pensji 
  • - Nie zmieniło się nic w zakresie wykonywanych przez nas czynności, mimo to nie uznano kwalifikacji, które do tej pory były uznawane - skarżyła się w rozmowie z TVP3 Patrycja Błaszczyk, pielęgniarka z krakowskiego szpitala 
  • Dyrekcja tłumaczy się, że kontrolująca placówkę Państwowa Inspekcja Pracy nie wykazała w tym względzie nieprawidłowości

Pielęgniarki z Krakowa domagają się uznania kwalifikacji. O podwyżki będą walczyć w sądzie

Personel pielęgniarski kolejnego szpitala zamierza powalczyć o podwyżki w sądzie. Tym razem prawie 600 pielęgniarek zatrudnionych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 

Jak tłumaczą pracownice, dyrekcja placówki po wprowadzeniu nowelizacji przepisów o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym w ochronie zdrowia, przestała uznawać kwalifikacje personelu. Chodzi o to, aby nie płacić najwyższych przewidzianych w ustawie dla tej grupy zawodowej płacy. 

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych przewiduje dla pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i specjalizacją minimalną płacę na poziomie 7 300 zł brutto.

Mimo to, jak informuje krakowski oddział TVP, panie otrzymują o 1 600 zł mniejsze pensje. 

- Nie zmieniło się nic w zakresie wykonywanych przez nas czynności, nic w zakresie sprawowanej nad pacjentem opieki, a mimo to nie uznano kwalifikacji, które do tej pory były uznawane - opowiada w rozmowie z telewizją Patrycja Błaszczyk, pielęgniarka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski tłumaczy, że przyznał podwyżki adekwatne do tego, jakie na poszczególnych stanowiskach pracy wymagane były kwalifikacje. Jak zaznacza, Państwowa Inspekcja Pracy nie dopatrzyła się w tym względzie nieprawidłowości.

Przy czym, jak zauważyła Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca zarządu regionu małopolskiego OZZPiP,  dyrekcja składała w 2021 r. oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia, że wymaga personelu z wyższymi kwalifikacjami. - W Małopolsce zrobili to wszyscy dyrektorzy - zaznaczyła na antenie TVP3 Kraków. 

Nawet 70 proc. szpitali w Małopolsce nie wypłaca podwyżek zgodnie z ustawą

Zdaniem samorządu pielęgniarskiego takie praktyki pracodawców są nieetyczne i niemoralne. W podobnej sytuacji, co pielęgniarki z Krakowa znalazł się personel Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

To kolejna placówka, której zarządzający zdecydowali się zmienić warunki pracy i płacy pielęgniarkom i położnym z najwyższymi kwalifikacjami, aby nie płacić podwyżek.

Sprawa dotyczy łącznie ok. 140 pracownic. 30 z nich miały przystać już na zaproponowane przez pracodawcę warunki. W sprawie pozostałych toczą się natomiast negocjacje. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 stycznia.

Z informacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nawet 70 proc. szpitali w Małopolsce nie wypłaca podwyżek zgodnie z przewidzianą w ustawie nową siatką płac. Dlatego związkowcy domagają się modyfikacji obecnych przepisów. Aktualnie regulacje zezwalają bowiem dostosowywać płace do nie tyle posiadanych, co wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze