Prawie 3 mln osób zyska bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy wniosek

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia10 października 2022 13:00

Od 1 stycznia 2023 roku osoby bez pracy (blisko 2,8 mln) zyskają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu wystarczy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Prawie 3 mln osób zyska bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy wniosek
Od stycznia planowane są ważne zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym. Fot. AdobeStock
  • Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej w projekcie ustawy o aktywności zawodowej znalazły się zmiany dotyczące bezrobotnych i osób niezarejestrowanych w pośredniakach
  • Od 1 stycznia 2023 roku wystarczy wniosek do ZUS, aby takie osoby zostały objęte ubezpieczeniem zdrowotnym
  • Jednym z warunków objęcia bezpłatnym ubezpieczeniem jest m.in. zarobki nieprzekraczające połowę minimalnego wynagrodzenia – podkreśla "DGP"

Prawie 3 mln osób zyskają bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy wniosek

Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej już od stycznia 2023 roku zmienią się zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla osób bezrobotnych (800 tys. osób) i niezarejestrowanych w pośredniakach (bez żadnego ubezpieczenia – 2 mln osób).

Po wejściu w życie zaproponowanych zmian, od 1 stycznia 2023 roku wystarczy wniosek do ZUS i wskazana grupa zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co jednak istotne, trzeba spełnić warunki dla bezpłatnego ubezpieczenia:

  • zarobki nie mogą przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia
  • osoby te nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła (np. poprzez zgłoszenie przez innego członka rodziny).

Obecne zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego

Przypomnijmy: obecnie istnieje kilka możliwości ułatwiających uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego po utracie pracy.

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy. Zasady:

  • zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna – umożliwia to skorzystanie ze świadczeń NFZ, a po znalezieniu pracy wystarczy poinformować urząd o korzystaniu z tytułu do ubezpieczenia na podstawie nowej umowy,
  • dobrowolne ubezpieczenie – pracując na umowie o dzieło można się zgłosić do ubezpieczenia, ale dobrowolnie. W związku z tym za takie ubezpieczenie trzeba zapłacić,
  • zgłoszenie przez współmałżonka – w przypadku chęci korzystania z bezpłatnych usług NFZ, współmałżonek, który posiada tytuł do ubezpieczenia może poinformować płatnika swoich składek, że chce zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny. Jest na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące zgłoszenie,
  • ubezpieczenie wsteczne – jeżeli w okresie, gdy nie ma ubezpieczenia zdrowotnego doszło do skorzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ, można zgłosić się do ubezpieczenia wstecznego. Wówczas  jest na to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczenia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum