Pracownicy szpitali skarżą podwyżki do PIP. Bromber: wpłynęło 336 skarg z 32 podmiotów

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP05 września 2022 17:34

W związku z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych - podał w poniedziałek wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Pełna informacja, jak zapowiedział, zostanie przekazana 12 września.

Pracownicy szpitali skarżą podwyżki do PIP. Bromber: wpłynęło 336 skarg z 32 podmiotów
336 skarg wpłynęło do PIP ws. podwyżek Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • W poniedziałek - 5 września - w trakcie senackiej Komisji Zdrowia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło obecną sytuację z wdrażaniem podwyżek uchwalanych 1 lipca
  • Wiceszef resortu odpowiedzialny za ustawę Piotr Bromber odniósł się m.in. do sygnałów o masowym nieuznawaniu posiadanych kwalifikacji pracowników przez pracodawców
  • - Wielokrotnie podkreślaliśmy, że punktem wyjścia są kwalifikacje wymagane, a nie te posiadane, aczkolwiek równolegle uruchomiliśmy prace nad zmianą taryfikatora - przyznał Bromber
  • Jak wyliczał, do tej pory do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 336 skarg od pracowników z 32 podmiotów leczniczych ws. podwyżek

Pracownicy szpitali skarżą podwyżki do Państwowej Inspekcji Pracy

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, które było poświęcone realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Strona społeczna, a także pracodawcy wskazywali m.in., że środki na podwyżki dla pracowników są niewystarczające, a aneksy umów - zbyt niskie. Na konieczność zmian systemowych oraz dalszy wzrost nakładów wskazywali też senatorowie.

Obecny na posiedzeniu wiceszef MZ Piotr Bromber - w reakcji na głosy z sali - podkreślał, że nieprawdziwe są twierdzenia o chęci likwidacji szpitali powiatowych. - Nigdy też z naszych ust nie padło stwierdzenie, że winni są zarządzający, a już na pewno nikt na nikogo nie przerzuca odpowiedzialności - akcentował.

336 skarg pracowników szpitali do PIP

Wiceminister wskazywał, że jeśli chodzi o kwestie interpretacji ustawy, to dotyczą one w głównej mierze kwalifikacji posiadanych przez personel i wymaganych na danym stanowisku.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że punktem wyjścia są kwalifikacje wymagane, a nie te posiadane, aczkolwiek równolegle uruchomiliśmy prace nad zmianą taryfikatora - wskazał.

- Ten taryfikator w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie. Wspólnie procedujemy zmianę m.in. ze środowiskiem pielęgniarek i położnych. Myślę, że w niedługim czasie to rozporządzenie zostanie przekazane do konsultacji - poinformował Bromber.

Wiceminister przekazał, że resort jest w kontakcie z Państwową inspekcją Pracy ws. kontroli realizacji przepisów.

- Mamy w tej chwili - według informacji przekazanej przez Główny Inspektorat Pracy - 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych. Pełną informację inspekcja ma przekazać na najbliższym posiedzeniu zespołu trójstronnego, które odbędzie się 12 września - poinformował wiceminister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum